یك فوق تخصص گوارش و كبد مطرح كرد؛

بیماری های گندم با سلیاك اشتباه نشود، علائم غیرسلیاكی را بشناسیم

بیماری های گندم با سلیاك اشتباه نشود، علائم غیرسلیاكی را بشناسیم

دكتر ایزی: یك فوق تخصص گوارش و كبد، در تشریح حساسیت غیرسلیاكی وابسته به گندم، اظهار داشت: این بیماری سبب تولید علائم مشابه سلیاك می شود، ولی برای تشخیص آن نمی توان از آندوسكوپی و تست آزمایشگاهی استفاده نمود.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، آزیتا گنجی، در آستانه برگزاری هجدهمین كنگره گوارش و كبد، در ارتباط با بیماری های وابسته به گندم، تصریح كرد: این بیماری ها طیف وسیعی را تشكیل می دهند كه با مكانیسم های ایمنولوژیك و غیر ایمنولوژیك سبب تولید علائم و كاهش كیفیت زندگی بیماران می شوند و به صورت كلی سلیاك و نان سلیاك (حساسیت غیرسلیاكی وابسته به گلوتن) دو دسته عمده این بیماری ها هستند.
وی اضافه كرد: سلیاك بیماری ایمونولوژیك وابسته به گلوتن موجود در گندم و غلات بوده ولی در مورد حساسیت غیرسلیاكی وابسته به گندم مكانیسم تولید علائم وابسته به سیستم ایمنی و با تولید آنتی بادی و تولید خاطره این واكنش، در بدن نیست.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد، افزود: شاید به دنبال مبتلا شدن به عفونت های باكتریال و یا ویرال و یا تغییر در میكروبیون های روده گیرنده های سطح سلول تحریك شده ومنجر به افزایش نفوذ پذیری غشا سلول گردد كه متعاقبا سبب تحریك ماكروفاژها و سایر سلول های موجود در زیر مخاط در مواجهه با تركیبات موجود در دانه گندم شده و سبب تولید علائم گوارشی و خارج گوارشی در بیمار شود كه این علائم شبیه به سلیاك است.
این فوق تخصص بیماری های گوارش و كبد، اظهار داشت: علائم غیرگوارشی حساسیت غیرسلیاكی وابسته به گندم همچون كم خونی، درد استخوانی و عضلانی گیجی و منگی و علائم گوارشی شامل درد شكم، تهوع و نفخ است.
وی اضافه كرد: برای تشخیص این بیماری پس از قطعی كردن عدم وجود سلیاك رژیم بدون گلوتن را برای بیمار آغاز می نماییم. اگر طی چند روز وضعیت رو به بهبود رفت و یا حداقل بیشتر از ۵۰ درصد كاهش علائم مختلف را نشان داد و در صورت مصرف مجدد گلوتن عود مجدد علائم دیده شد حدودا از تشخیص بیماری مطمئن می گردیم.ولی مشكل بعدی ما تعیین طول درمان و یا زمان نیازمند به رعایت رژیم غذایی است كه تابحال مشخص و ثابت نشده است.
گنجی اظهار داشت: بعضی از غذاها و میوه جات و سبزی هایی كه محتوی Foodmap است هم به دلیل عدم هضم و جذب می توانند علائم مشابهی بویژه نفخ و درد شكم را تولید می كنند ولی در این بیماران علائم خارج گوارشی بروز نمی كند كه باید برای تشخیص افتراقی مد نظر قرار گیرد.
هجدهمین كنگره بین المللی بیماری های گوارش و كبد توسط انجمن متخصصین گوارش و كبد با همكاری پژوهشكده بیماری های گوارش و كبد، ۹ الی ۱۱ آبان ۹۷ در مركز بین المللی همایش های رازی برگزار می گردد.

1397/08/02
19:26:49
5.0 / 5
4827
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی