ایران جزو 10 كشور اول دنیا در پیوند كبد

ایران جزو 10 كشور اول دنیا در پیوند كبد

دكتر ایزی: تهران-معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به اینكه ایران از نظر پیوند كبد، رتبه یك منطقه و جزو 10 كشور اول جهان قرار دارد اظهار داشت: سالانه دستكم 500 پیوند كبد انجام می گردد كه نشان دهنده پیشرفت كشورمان در این حوزه پزشكی است.


دكتر رضا ملك زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: علاوه بر شیراز كه بعنوان مركز اصلی پیوند كبد به حساب می آید، در بیمارستان امام خمینی تهران و پنج مركز استان دیگر هم انجام می گردد.
وی با اشاره به اینكه حدود 85 درصد پیوند كبد در ایران از افراد مرگ مغزی است، تصریح كرد: پیونده كبد زنده هم در شیراز انجام می شود؛ در این شیوه درمانی پدر یا برادر می تواند نصف كبد خویش را به فرد بیمار اهدا كند و كبد فرد دهنده و گیرنده پس از مدتی به حالت اولیه بازمی گردد.
سابقه پیوند كبد در جهان به سال ۱۹۶۴ می رسد. اما از سال ۱۹۸۰ به بعد این عمل بعنوان یك روش درمانی مورد تایید قرار گرفته است.پیوند كبد در ایران به سال ۱۳۷۲ باز می گردد كه برای اولین بار این عمل در بیمارستان نمازی شیراز انجام شد.

** 30 درصد ایرانی بیشتر از 10 كیلوگرم اضافه وزن دارند
وی با اشاره به اینكه حدود 30 درصد ایرانیان چاق هستند، اظهار داشت: 30 درصد هم بیشتر از 10 كیلوگرم اضافه وزن دارند كه بدین سان بخش عمده ای از ایرانی ها یا چاق اند یا اضافه وزن دارند.
معاون وزیر بهداشت، چاقی را یكی از عوامل مبتلا شدن به كبد چرب اعلام نمود و اظهار داشت: حدودا 30 درصد ایرانی كبد چرب دارند و این بیماری شایع ترین بیماری در كبد است.
وی با اشاره به اینكه ایرانیان حدودا 30 درصد غذاهایی كه می خورند اضافه است، اظهار داشت: عوامل ژنتیك، مصرف غذاهایی اضافی و نداشتن تحرك بدنی كافی را از دیگر عوامل مبتلا شدن به كبد چرب است.
ملك زاده به كاهش تحرك بدنی در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: در مطالعاتی كه به تازگی در ایران انجام شده نشان داده است كه نزدیك به 80 درصد مردم تحرك بدنی كافی ندارند.
علمی ** 1201 **1440


1397/08/13
12:26:30
5.0 / 5
4727
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی