ژن حیاتی برای بهبود پس از سكته شناسایی شد

ژن حیاتی برای بهبود پس از سكته شناسایی شد

دكتر ایزی: بیمارانی كه انواع خاصی از ژن PATJ را دارند توانایی كمتری برای بهبود پس از سكته دارند.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، نتایج یك پژوهش بین المللی نشان داده افرادی كه انواع خاصی از ژن PATJ را دارند مستعد دوره بهبود بدتری سپس سكته ایسكمی هستند. ۷ نفر از ۱۰ نفری كه این نوع ژنی را دارند سه ماه پس از سكته از عوارض وخیمی رنج می برند.
این پژوهش مهم ترین تحقیقی است كه تا كنون در حوزه ژنتیك و پیش بینی سكته انجام شده است و در آن اطلاعات بیشتر از دو هزار بیمار از ۱۲ مركز درمانی سراسر جهان استفاده شده است.
دكتر خیمنز كنده هدایتگر این پژوهش در این باره توضیح داد: این بزرگترین پژوهشی است كه تا كنون در زمینه ژنتیك و پیش بینی سكته انجام شده و اولین تحقیقی است كه به نتایج قابل اتكا در كشورهای مختلف رسیده است.
پژوهشگران معلولیت در بیشتر از دو هزار بیمار را سه ماه سپس سكته ایسكمی بررسی كردند. سكته ای كه به سبب مسدود شدن سرخرگ مغزی رخ می دهد و ۸۸ درصد سكته های مغزی را شامل میگردد. در این پزوهش عوامل بالینی متعددی در كنار داده های ژنتیكی بررسی گردید. مشخصاً بیشتر از ۵ میلیون واریانت ژنی برای هر فرد بررسی شدند.
خیمنز كنده تصریح می كند: ژن PATJ چندین واریانت را نشان داد كه مشخصاً در فرایند بهبود مؤثر بودند. این ژن در پیوندهای سلولی حضور دارد و در بافت عصبی نقشی جدی دارد. قبل از این باز با اختلالات خواب و اضافه وزن در پیوند بوده است.
سكته عامل اول معلولیت در افراد بزرگسال در سراسر جهان به حساب می آید و هر ساله ۱۵ میلیون نفر دچار آن می شوند كه ۵ میلیون نفر از آنان برای همیشه معلول باقی می مانند. میزان بهبود عملكرد در این افراد نقشی جدی در كیفیت زندگی ان ها و خانواده شان دارد. هزینه های این معلولیت ها حدود ۱۲ هزار تا ۱۷ هزار یورو برای هر نفر در سال برآورد میگردد.
به گفته محققان این انواع ژنی در آینده می توانند بعنوان پیش نشانه های مخاطرات سكته و عوارض سپس آن در نشر گرفته شوند و بر طبق این ژن استرتژی درمانی خاص برای بهبود افراد در نظر گرفته شود. تا كنون هیچ یك از داروهای عصبی محافظتی كه برای پیشبرد بهبود پس از سكته آزمایش شده اند پاسخ مثبت نداده اند و این پزوهش می تواند اولین گام برای كشف داروهای واقعاً مؤثر باشد.

1397/09/01
20:49:58
5.0 / 5
4729
تگهای خبر: دارو , درمان , كیفیت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی