شبكه ملی سمن های ایدز دهم آذرماه رونمایی می گردد

شبكه ملی سمن های ایدز دهم آذرماه رونمایی می گردد

به گزارش دكتر ایزی مدیر مركز تحقیقات ایدز كشور اظهار داشت: شبكه ملی سمن های ایدز ؛ شمسا؛، همزمان با روز جهانی ایدز ( 10 آذر ماه ) رونمایی خواهد شد.


دكتر زهرا بیات جوزانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: اطلاع رسانی صحیح، عرضه مشاوره مناسب، ترغیب مردم به انجام تست ایدز، بیماریابی و زدودن انگ بیماری در مورد ایدز از مهمترین اقدامات این شبكه است.
وی، علمكرد یكسان سازمان های مردم نهاد در اقصی نقاط كشور را از مهمترین اهداف این شبكه اعلام نمود و اظهار داشت: یكسان سازی آموزش ها، نخستین برنامه شمسا در این زمینه است.
بیات جوزانی، تعداد اعضای فعلی شمسا را 72 سازمان مردم نهاد اعلام نمود و اضافه كرد: با عنایت به اینكه بیشتر از 2 هزار سازمان مردم نهاد ( به صورت جزیی یا كلی ) در این حوزه فعالیت می نمایند، در حال بررسی عملكرد این نهادهای مردمی هستیم تا آنها را عضو شبكه شمسا نماییم.
مدیر اجرایی شبكه ملی سمن های ایدز به راه اندازی پویشی در تهران توسط سازمان های مردم نهاد اشاره نمود و اظهار داشت: این پویش به منظور اطلاع رسانی و عرضه مشاوره به مردم، كار خویش را در پنج پارك اصلی، پنج دانشگاه اصلی و پنج بیمارستان اصلی در شهر تهران آغاز كرد و با همكاری مركز تحقیقات ایدز، باشگاه یاران مثبت بیمارستان امام خمینی (ره) و شهرداری تهران این تعداد افزایش یافته و هم اكنون فعالیت در 20 دانشگاه، 10 پارك و تعداد بیشتری بیمارستان در حال انجام می باشد.
بیات جوزانی افزود: سازمان های مردم نهاد با اطلاع رسانی صحیح در پارك ها و دانشگاه ها مردم را به انجام تست ایدز ترغیب كرده و در زمینه از بین بردن انگ ایدز در حال فعالیت هستند.
وی اضافه كرد: با عنایت به موقعیت شهر تهران پارك های مختلفی همچون هرندی، ملت، چیتگر، لاله و الغدیر برای اطلاع رسانی بیماری ایدز در نظر گرفته شده و كارشناسان در ساعات خاص به خصوص بعدازظهرها بروشورهای اطلاع رسانی ایدز و آدرس مراكز مشاوره را توزیع و به افراد در مورد بیماری های مقاربتی همچون ایدز، مشاوره می دهند.
بیات جوزانی اضافه كرد: در پارك ها و دانشگاه ها از داوطلبان تست سریع ایدز گرفته می گردد و در صورت مثبت بودن آزمایش، افراد برای انجام كارهای تكمیلی به آزمایشگاه معتبر ارجاع می شوند.
وی ادامه داد كه باشگاه یاران مثبت زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور و سازمان بهزیستی هستند و پایبندی افراد مبتلا به درمان یكی از وظائف اصلی، باشگاه یاران مثبت است.
مدیر مركز تحقیقات ایدز كشور اظهار داشت: حدود 40 باشگاه یاران مثبت در كشور فعال می باشند و ترغیب به درمان افراد مبتلا به بیماری ایدز از جانب آنان انجام می گردد.
علمی ** 1201 **1440


1397/09/08
20:44:16
5.0 / 5
4770
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی