بازار مشهد كمبود عینك دارد

بازار مشهد كمبود عینك دارد

دكتر ایزی: رئیس اتحادیه صنف تولیدكنندگان و فروشندگان عینك مشهد اظهار داشت: به جهت تخصیص نیافتن ارز به مواد اولیه وارداتی برای تولید عینك، بازار این شهر حالا با كمبود این كالا مواجه می باشد.


سعید اسدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: مواد اولیه تولید فریم عینك و عدسی آن وارداتی است و تنها چند كارخانه در كشور به صورت محدود برای عینك های خاص عدسی تولید می كنند.
وی افزود: تولید فریم و قاب عینك با استانداردهای معمول نیاز به مواد اولیه ای دارد كه باید از خارج تامین گردد اما دولت هیچ ارزی شامل 4200 تومانی یا نیمایی به آن اختصاص نداده است.
رئیس اتحادیه صنف تولیدكنندگان و فروشندگان عینك مشهد اظهار داشت: از شروع امسال تابحال واردات مواد اولیه برای تولید فریم عینك بسیار كاهش یافته چونكه با ارز آزاد خریداری میگردد و اگر هم دولت واردات عینك را تسهیل كند شركت های وارداتی اعلام نموده اند با هزینه های بالای حقوق گمركی و حمل، واردات دیگر توجیه اقتصادی ندارد.
وی در ادامه همین طور اظهار نمود: 90 درصد فریم عینك های طبی یا دودی كه در خرازی ها یا فروشگاه ها به فروش می رسد غیراستاندارد است؛ عینك های آفتابی كه «یو. وی» (UV) دارند به باور مردم از استانداردهای لازم برخوردار می باشد در حالیكه داشتن یو. وی تنها یك معیار از چندین معیار برای استاندارد بودن عینك است.
اسدی اضافه كرد: فریم های عینك طبی باز كه در خرازی ها به فروش می رسند مربوط به كشور چین و كیفیت بسیار پایینی دارد. بعضی از فریم ها با قیمت 190 هزار ریال به فروش می رسد كه چنین قیمتی برای عینك با هیچ معیاری قابل باور نیست.
وی افزود: با عنایت به هزینه های تمام شده تولید عینك و تورم، قیمت انواع فریم عینك امسال 30 درصد افزایش یافته و به همان نسبت توان مردم برای خرید كم شده و به سمت فریم های بی كیفیت گرایش یافته اند.
رئیس اتحادیه صنف تولیدكنندگان و فروشندگان عینك مشهد اظهار داشت: عینك سازی شغل پر هزینه و گرانی است و نیاز به سرمایه زیادی دارد پس در شرایط ركود فعلی، كمبود عینك و افزایش هزینه ها ادامه عینك سازی یا عینك فروشی برای برخی توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
وی اضافه كرد: هرچند صاحبان عینك فروشی یا عینك سازیهای قدیمی مشهد هنوز شغل خودرا حفظ نموده اند اما احتمال اینكه عینك سازان یا عینك فروشان دیگر به سبب كسادی بازار پروانه كسب خودرا ابطال كنند زیاد است.
رئیس اتحادیه عینك سازان و عینك فروشان مشهد تعداد اعضای زیرپوشش این تشكل صنفی را 330 واحد ذكر كرد.
7489/1858


1397/09/28
20:29:52
5.0 / 5
4724
تگهای خبر: كیفیت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی