رمزگشایی دی ان ای نوزادان خطرات احتمالی را مشخص می كند

رمزگشایی دی ان ای نوزادان خطرات احتمالی را مشخص می كند

به گزارش دكتر ایزی محققان دانشكده پزشكی هاروارد با استفاده از برنامه ای كه نقشه ژن های نوزادان را تهیه می كند توانستند خطر مبتلا شدن به انواع بیماری های ارثی را شناسایی كنند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در پروژه موسوم به BabySeq مشخص شد بیشتر از 9 درصد از نوزادان حامل ژن هایی هستند كه آنها را در دوران كودكی در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری های مختلف قرار می دهد. این پروژه نخستین پروژه تعیین توالی دی ان ای در نوزادان است كه به صورت كامل خطر مبتلا شدن به انواع بیماری های ژنتیكی را در نوزادان مورد مطاله و بررسی قرار می دهد.
در این پروژه، محققان 128 نوزاد سالم و 31 نوزاد بیمار را به صورت تصادفی انتخاب و توالی دی ان ای آنها را تعیین كردند. از بین این نوزادان 9.4 درصد دارای جهش های ژنتیكی بودند كه باعث بالا رفتن خطر بیماری ها در دوران كودكی می شوند. بعضی از این جهش های ژنتیكی بر نحوه كاركرد قلب اثرگذار هستند و با نظارت بر آنها می توان مانع بروز بیماری های قلبی ژنتیكی در كودكان شد.
اجرای این پروژه باعث شكل گیری پرسش هایی در ذهن والدین نوزادان می گردد كه امكان دارد پاسخ آنها ناخوشایند باشد. علیرغم این دخالت والدین می تواند باعث حفظ جان و سلامت نوزادان شود. به همین علت محققان تصمیم گرفتند در صورت موافقت والدین اطلاعات ژنتیكی نوزادان را در اختیار آنها هم قرار دهند. از بین 85 نوزادی كه والدین آنها اطلاعات ژنتیكی را دریافت نمودند، سه نوزاد دارای جهش های ژنتیكی بودند كه بعد از بلوغ، منجر به افزایش ریسك ابتلای آنها به بیماری می شد. با بررسی های بیشتر، محققان توانستند همان جهش های ژنتیكی را در مادران نوزادان هم شناسایی كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه American Journal of Human Genetics انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/10/18
14:36:39
5.0 / 5
4483
تگهای خبر: بیماری , پزشك , سلامت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی