تبلیغات غیرواقعی پزشكان ممنوع!

تبلیغات غیرواقعی پزشكان ممنوع!

به گزارش دكتر ایزی سازمان نظام پزشكی كشور با تصویب راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای پزشكی درباره ممنوعیت تبلیغات گمراه كننده یا خلاف واقع از جانب پزشكان و حرفه مندان پزشكی توضیحاتی را عرضه كرده است.به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، بر مبنای ماده ۵۲ راهنمای عمومی اخلاق حرفه ای شاغلین حِرَف پزشكی و وابسته سازمان نظام پزشكی، حرفه مندان پزشكی باید برای حفظ اعتماد بیماران به حرفه و حرفه مندان سلامت تلاش كنند و در این زمینه لازم است با صداقت كامل در همه مراحل تشخیص و درمان اطلاعات مورد نیاز بیماران را به آنان عرضه كنند و از گفتار یا رفتار مستقیم یا غیرمستقیم كه دربردارنده فریب بیماران باشد، حتی با نیت خیر رسانی به بیمار بپرهیزند.

همچنین در ماده ۵۳ این آئین نامه آمده است كه شاغلان حرف پزشكی و وابسته برای رفاه بیماران و همراهان آنها باید در زمان مراجعات بیمار، برای تنظیم هر چه دقیق تر وقت بیمار حداكثر تلاش خویش را انجام دهند و در سریع ترین زمان ممكن به نیازهای بیماران پاسخ دهند. در مواردی كه بیماران به هر دلیلی مجبور به انتظار كشیدن برای رجوع به حرفه مندان عرضه كننده خدمات سلامت هستند باید تا حد ممكن امكانات ضروری رفاهی مانند آب، صندلی برای نشستن و سرویس بهداشتی برایشان تأمین شود.
پزشكان "صرفاً" از عناوینی كه در مدارك شان قیدشده استفاده كنند
در عین حال طبق ماده ۵۴ راهنمای عمومی اخلاق پزشكی، لازم است شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته حتماً از عناوین دقیق حرفه ای استفاده كنند كه در مدارك رسمی آنها قید شده است. باید توجه كرد كه استفاده از هر عنوان دیگر مانند عضویت در انجمن های مختلف كه بار علمی یا حرفه ای مرتبطی ندارد، برای تأثیرگذاری غیرموجه بر تصمیم گیری بیماران ممنوع می باشد.
پزشكان گواهی صوری صادر نكنند
در ماده ۵۵ این آئین نامه هم اعلام شده كه شاغلان حرف پزشكی و وابسته مكلف هستند از صدور هرگونه گواهی دربردارنده محتوای غیر واقعی و مغایر قانون و موازین علمی مانند گواهی فوت، استراحت، سلامت، بیماری، ولادت، از كار افتادگی و … اجتناب كنند.

در ماده ۵۶ این آئین نامه هم آمده است كه تولید رعب و هراس در بیماران با تشریح غیر واقعی وخامت بیماری و یا وخیم جلوه دادن بیماری ممنوع می باشد.

طبق ماده ۵۷ آئین نامه اخلاق پزشكی هم لازم است شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته در عین انجام تلاش دلسوزانه برای رفع نگرانی و ترس بیماران به بیمار خانواده و نزدیكان وی آگاهی و امید واقع بینانه دهند و از دادن وعده یا امید واهی به آنان اجتناب كنند.
تبلیغات غیرواقعی برای پزشكان، ممنوع!
علاوه بر این مباحث در ماده ۵۸ این آئین نامه تاكید گردیده است كه شاغلان حِرَف پزشكی و وابسته مكلف هستند از جذب بیمار با روش هایی كه نیازمند تبلیغات گمراه كننده، عرضه اطلاعات خلاف واقع یا اغراق شده و یا به هر شكلی مخالف شئون حرفه ای باشد، اجتناب كنند. در ماده ۵۹ راهنمای عمومی اخلاق پزشكی هم آمده است كه شاغلان حرف پزشكی و وابسته موظف می باشند انجام هر نوع تبلیغ از طرق مختلف همچون انتشار در رسانه های جمعی و نصب آگهی در اماكن و معابر را بعد از كسب مجوزهای لازم از نظام پزشكی و با رعایت مفاد آئین نامه های مربوط به آن انجام دهند.
1397/11/11
22:24:32
5.0 / 5
4147
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی