در نشست دیده بان شفافیت و پیگیری مسائل دارو مطرح شد

شكایت از وزیر نفت برای رشوه خواری كاركنان

شكایت از وزیر نفت برای رشوه خواری كاركنان

به گزارش دكتر ایزی رئیس هیات مدیره سازمان دیده بان عدالت و شفافیت اظهار داشت: از وزارت نفت به علت پروژه توتال و از وزیر نفت به خاطر رشوه خواری كاركنان این وزارت شكایت كردیم.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، احمد توكلی، رئیس هیات مدیره سازمان دیده بان عدالت و شفافیت در نشست خبری «دیده بان شفافیت و پیگیری مسائل دارو» اظهار داشت: در طول سال های اخیر سازمان های مردم نهاد اقدامات بسیار خوبی را انجام داده اند و حمایت های خوبی از آنها شده است، طبق ماده ۹۶ قانون آیین دادرسی كیفری مصوب سال ۹۲ سازمان های مردم نهاد می توانند ضد دستگاه های حكومتی اعلام جرم كنند، ما هم نخستین سازمانی بودیم كه از این حق استفاده كردیم و از یكی از مراكز دولتی یعنی سازمان غذا و دارو به علت تخلفات انجام شده در این سازمان شكایت كردیم.
وی اضافه كرد: دیده بان شفافیت همكاری خوبی با همه دستگاه ها دارد و از چهار سال پیش بررسی حوزه غذا و دارو را آغاز كرده كه در نهایت به این نتیجه رسیدیم كه مشكل اصلی رئیس اسبق سازمان غذا و دارو بود و خوشبختانه پیگیری های ما سرانجام به عزل وی منجر گردید. اگر مسئولان اهل زد و بند نباشد فساد هم رخ نمی دهد چونكه فساد اغلب با توافق خریدار و متقاضی انجام می شود.

توكلی تصریح كرد: در خیلی از پرونده های فساد پای نمایندگان مجلس در بین است كه این مورد كار ما را دشوار می كند.
رئیس هیات مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت اظهار داشت: در سال های اخیر خصوصی سازی ها اغلب مساله دار هستند و بیشتر بخشش و تاراج بوده اند تا خصوصی سازی. امیدواریم رئیس جدید قوه قضاییه به پرونده رئیس سازمان خصوصی سازی رسیدگی كند. برخی به اسم خصوصی سازی به دنبال این هستند كه تمام پروژه های نیمه تمام و درحال انجام دولت را به بخش خصوصی واگذار كنند و این مورد به شكل خطرناكی در حال دنبال شدن است. همه پروژه ها در هر سطحی از پیشرفت قابل واگذاری به بخش خصوصی شده اند كه این یك فساد بزرگ است. بعنوان مثال خودگردانی بیمارستان ها در دوران مرحوم هاشمی رفسنجانی یك اشتباه بزرگ بود كه بعد از بررسی ها این اقدام اصلاح گردید.
علی اشرف نوری، مدیرعامل سازمان دیده بان عدالت و شفافیت در ادامه این نشست اظهار داشت: در طول چهار سال قبل سازمان دیده بان به خیلی از معضلات جامعه رسیدگی كرده و در حوزه خصوصی سازی از رئیس اسبق سازمان غذا و دارو شكایت كردیم كه به علت تخلفات فراوان منجر به بركناری وی شد.
شكایت از وزارت نفت برای پروژه توتال
وی در مورد دیگر اقدامات قانونی این سازمان اظهار داشت: در بحث نفت و توتال با عنایت به تخلفات و رشوه خواری هایی كه انجام شده بود از وزارت نفت برای پروژه توتال و از وزیر نفت به خاطر رشوه خواری یك مقام رسمی كه خود وزیر این مورد را اعلام نمود شكایت كردیم. در حوزه غذا و دارو از رئیس اسبق این سازمان به علت تخلفات مختلف و از رئیس كل اسبق بانك مركزی، رئیس سابق این بانك به علت تخلفات مالی و كوتاهی در حوزه ارز و سكه، پرونده مربوط به موسسه ثامن الحجج و كاسپین شكایت كردیم.
مدیرعامل سازمان دیده بان عدالت و شفافیت افزود: در حوزه تصرفات غیرقانونی دانشگاه تهران از این دانشگاه شكایت كردیم به علت تخلفات انجام شده در حوزه مراتع و جنگل ها و زمین خواری در این بخش كه به علت موافقت رئیس این سازمان و تسهیل شدن مسیر زمین خواران انجام شده بود از رئیس سازمان مراتع و جنگل ها شكایت كردیم. از مسئولان اداره استان قزوین برای مبحث هفت سنگ ها هم شكایت شد.

نوری افزود: به غیر از شكایات مكاتباتی با نمایندگان مجلس، روسای قوا داشته ایم و مطالباتی هم به نیابت از مردم كرده ایم، مردم هم اگر هر موردی كه جنبه عمومی و شهروندی دارد می توانند با ثبت در سایت دیده بان عدالت شفافیت به ما اعلام كنند.
وی اظهار داشت: از دستگاه قضا با پیگیری بابت پیگیری های اخیر تشكر می نماییم هم اكنون ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هم اعلام همكاری كرده و در حال همكاری با ستادهای مردمی برای مبارزه با ستادهای مالی است. ما هم در نشست اخیر با این سازمان هشت مطالبه را درخواست كردیم كه طی شش سال ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هیچ اقدامی برای آنها نكرده بود. در این خصوص هم كارگروهی تشكیل و ۱۰ عنوان از فسادهای فعالین این حوزه مطالبه شد.
مدیرعامل سازمان دیده بان عدالت و شفافیت درباره اقدامات پیشگیرانه سازمان دیده بان توضیح داد: این سازمان به غیر از اقدامات پرونده محور و مصداقی در جهت اقدامات پیشگیرانه و برخورد با علت ها هم اقدام نموده است، در این راستا ۱۸ كارگروه تخصصی و یك كارگروه حقوقی تشكیل شده كه در حوزه فساد، صدمه شناسی و علت آن فعالیت می كند در امتداد این كارگروه، مدیریت پژوهش با چندین تحقیق درباره اطلس فساد و حوزه های فساد برانگیز انجام داده كه بزودی جزئیات آن منتشر خواهد شد.
وی افزود: مدیریت آموزش هم در حوزه توانمندسازی نمایندگان مبارزه با فساد كار می كنند. بعلاوه ما پیگیر ابطال قوانین فساد برانگیز هستیم و بحث اموال مشروع و رد آنرا از مجلس مطالبه كردیم یا اصلاح قوانینی كه باعث تعارض منافع می شوند را خواهان شدیم. از جانب دیگر با مركز پژوهش های مجلس همكاری داریم تا از راه نمایندگان منجر به اصلاح ساختارهای قانونی شویم تا ریشه فساد از بین برود.

1398/05/14
14:08:55
5.0 / 5
4326
تگهای خبر: آموزش , خرید , دارو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی