مشاهده ذرات آلاینده هوا در جفت جنین

مشاهده ذرات آلاینده هوا در جفت جنین

دكتر ایزی: متخصصان علوم پزشكی در بلژیك در مطالعه ای جدید به وجود ذرات آلاینده هوا در ˮبخش جنینیِ جفتˮ پی بردند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، گروهی از متخصصان بلژیكی در بررسی های خود ذرات آلاینده هوا را در بخشِ جنینیِ جفت پیدا كردند كه نشان داده است جنین به صورت مستقیم در معرض كربن سیاه تولیدی وسایل نقلیه و سوخت های مصرفی است.
جفت از دو قسمت شامل بخش مادری و بخش جنینی تشكیل شده است.
این نخستین مطالعه ای است كه نشان داده است ذرات آلوده تنفسی توسط زنان آبستن می تواند به جفت نفوذ پیدا كند و مشخص شد در جفت های بررسی شده به ازای هر میلی متر مكعب بافت، هزاران ذره آلاینده ریز وجود دارد.
ارتباط بین قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و افزایش احتمال سقط جنین، تولد زودهنگام و تولد نوزاد با وزن پایین تایید شده است.
محقان دانشگاه «هاسلت» در بلژیك با اشاره به اینكه صدمه های وارد شده به جنین با نتایج طولانی مدت همراه می باشد، اظهار داشتند: این دوره حساس ترین برهه زمانی است. تمامی اعضای بدن در حال رشد و تكامل هستند. برای حفاظت از نسل های آینده لازم است میزان قرار گرفتن در معرض آلاینده ها كاهش پیدا كند.
همینطور نتایج بررسی ها از آن حكایت می كند كه آلودگی هوا به تمامی اعضای بدن و هر سلول موجود در بدن انسان صدمه می زند. همینطور این نانوذرات از مانع خون-مغز عبور كرده و میلیاردها مورد آن در قلب ساكنان جوان شهرها مشاهده می شود.
به گزارش روزنامه گاردین، در این بررسی محققان به مطالعه روی ۲۵ جفت بدست آمده از جنین زنان غیرسیگاری پرداختند. به قول محققان در سمتی از جفت كه به جنین نزدیك است نانوذراتی وجود دارد كه تعداد آنها با میزان قرار گرفتن مادران در معرض هوای آلوده ارتباط دارد. همینطور روی جفت های سقط شده هم بررسی انجام و مشخص شد این نانوذرات حتی در جنین هایی كه تنها ۱۲ هفته داشتند وجود داشته است.1398/06/28
12:34:58
5.0 / 5
4683
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی