پژوهشگران عنوان می كنند؛

تاثیر ویروس HIV بر عملكرد مغز كودكان

تاثیر ویروس HIV بر عملكرد مغز كودكان

دكتر ایزی: تحقیقات نشان می دهد ویروس HIV سبب اختلال در رشد عصبی شده و بر نحوه یادگیری، استدلال و عملكرد مغز كودك تاثیر می گذارد.به گزارش دكتر ایزی به نقل از مهر، هم اكنون اكثریت زیادی از كودكان صحرای افریقا مبتلا به ویروس HIV هستند. در حالی كه درمان ضدویروسی فوری موسوم به ART تضمین می نماید كه كودكان قرارگرفته در معرض HIV كمتر با نتایج مرگبار روبرو می شوند، اما تحقیقات نشان می دهد این ویروس همچنان می تواند بر مغز آنها تأثیر گذارد.
در این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان عملكرد عصبی-روانشناختی سه گروه از كودكان ۵ تا ۱۱ ساله را بررسی كردند: كودكانی كه پیش از تولد مبتلا به HIV شده و تحت درمان با ART بودند، آنهایی كه در معرض ویروس HIV بودند اما HIV منفی بودند؛ و آنهایی كه هیچوقت در معرض HIV قرار نگرفته بودند.
محققان متوجه شدند كودكان مبتلا به ویروس HIV حتی با وجود انجام درمان های اولیه و مراقبت های خوب پزشكی، با چالش های جدی عصبی-شناختی مواجه بودند.
«مایكل بویوین»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «ما دریافتیم كودكان مبتلا به ویروس HIV در زمینه برنامه ریزی و فكركردن با مشكلاتی روبرو هستند كه تفاوت شأن دراین زمینه با سایر كودكان به مرور زمان افزایش می یابد چونكه این مهارت ها در كودكان عادی در ضمن سال های مدرسه رشد می كند.»
محققان عنوان می كنند احتمالاً انجام اقدامات درمانی بلافاصله از ۶ ماهگی این گروه از كودكان كافی نیست و فقط به زنده و سالم تر ماندن آنها در مقایسه با كودكان بیماری كه تحت درمان قرار نگرفته اند، كمك می نماید. از اینرو پژوهشگران بر انجام اقدامات درمانی زودتر به منظور بهبود نتایج بلندمدت عصبی شناختی تاكید دارند.


منبع:

1398/10/09
13:29:27
5.0 / 5
4116
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی