تاثیر استفاده از روش های كمك باروری بر دیابت حاملگی

تاثیر استفاده از روش های كمك باروری بر دیابت حاملگی

دكتر ایزی: نتایج یك پژوهش نشان میدهد استفاده از روش های كمك باروری می تواند احتمال نیاز به انسولین درمانی به سبب مبتلاشدن به دیابت حاملگی را افزایش دهد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا، بالا بودن سن مادر، سابقه دیابت در خانواده، چاقی قبل از بارداری، بالا بودن سطح HbA۱c در خون و سابقه دیابت حاملگی همچون عوامل تعیین كننده برای تجویز انسولین برای مادرانی است كه گرفتار دیابت حاملگی هستند. با این وجود تأثیر استفاده از روش های كمك باروری در مبتلاشدن مادران به دیابت حاملگی و نیاز به مصرف انسولین در این دوران همچنان ناشناخته مانده است.
بمنظور پاسخ به این پرسش كه آیا استفاده از روش های كمك باروری در ضرورت انسولین درمانی در مادران مبتلا به دیابت حاملگی موثر است یا خیر، دكتر كوهكن، دكتر محمد خمسه، دكتر حمیدرضا برادران و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشكی ایران، دانشگاه علوم پزشكی تهران و دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن ۲۳۶ زن حامله ایرانی مبتلا به دیابت حاملگی كه دیابت آنان بوسیله آزمون مقاومت به گلوكز تشخیص داده شده بود، بررسی شدند.
مبتلایان به دو گروه كلی تقسیم شدند، گروه اول (۱۰۰ نفر) كه از روش های كمك باروری بهره برده بودند، خود به دو گروه تقسیم شد، ۶۰ نفر كه از دارو بهره برده بودند و ۴۰ نفر كه در بین داروهای خود انسولین نیز دریافت كرده بودند. گروه دوم (۱۳۶ نفر) كه از آن میان ۱۰۲ نفر دارو دریافت كرده بودند و ۳۴ نفر كه در بین داروهای خود انسولین نیز دریافت كرده بودند. اطلاعات آماری، بالینی و بیوشیمیایی دو گروه با هم مقایسه شد.
بر طبق اعلام روابط عمومی پژوهشگاه رویان، نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Reproductive Biology and Endocrinology به چاپ رسیده است، نشان داد، ۴۰ درصد مادرانی كه از روش های كمك باروری بهره برده بودند و ۲۵ درصد مادرانی كه بطور طبیعی حامله شده بودند، سابقه مصرف داروهای حاوی انسولین داشتند. برمبنای نتایج آماری، سن بالای ۳۵ سال مادر، سطح بالای گلوكوز خون (پیش از بارداری)، سطح HbA۱c خون و استفاده از روش های كمك حاملگی عوامل مستقلی هستند كه احتمال ضرورت انسولین درمانی در طول حاملگی را می افزایند.

منبع:

1398/10/30
16:13:09
5.0 / 5
4078
تگهای خبر: پزشك , دارو , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی