كشف ماده ای كه شاید ناباروری را درمان كند

كشف ماده ای كه شاید ناباروری را درمان كند

دكتر ایزی: در یك مطالعه جدید، پژوهشگران موفق به افزایش میزان باروری در موش های ماده مُسِن شدند.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، "پیری" همچون فاكتورهایی است كه تولید مثل جنس ماده پستاندارن را تحت تاثیر قرار می دهد و كیفیت تخمك ها را می كاهد.
محققان دانشگاه "كوئینزلند" به سرپرستی "هایدن هومر" با انجام یك مطالعه جدید موفق شدند با استفاده از مقدار كمی مواد متابولیكی كه روند پیری تخمك ها را معكوس می كنند، میزان باروری موش های ماده مسن را بالا برند.
این داروی غیرتهاجمی، برای حفظ و احیای كیفیت تخمك ها در پیری است.
"هایدن هومر" اظهار كرد، یكی از عوامل ضروری و اساسی در باروری، كیفیت تخمك زن است. در این راستا ما در تحقیق خود این مساله را بررسی كردیم كه آیا می شود روند پیری تخمك ها معكوس شود یا خیر؟
این پژوهشگران با همكاری پژوهشگران دانشگاه " نیو ساوت ولز" یك مولكول خاص را با موضوع از دست دادن كیفیت تخمك در موش ها مرتبط كردند.
آن ها دریافتند كه با افزایش سن موش ها، سطح ماده " نیكوتین آمید آدنین دی نوكلئوتید" (NAD) كاهش پیدا می كند. این ماده برای سوخت و ساز بدن هم بسیار مهمست.
این امر به نوبه خود بر كیفیت تخمك موش ها اثر می گذارد و منجر به مشكلات باروری در موش های مسن می شود.
به این ترتیب تیم تحقیقاتی پروژه به فكر ترمیم این مولكول پرداختند تا بتوان از این طریق روند نازایی را معكوس كرد.
محققان به موش ها یك مقدار ماده نیكوتین آمید مونوكلئوتید (NMN) دادند. سلول ها از " NMN" استفاده می نمایند تا " نیكوتین آمید آدنین دی نوكلئوتید" بسازند. بدین سبب افزایش سطح " NMN" می تواند به افزایش میزان" نیكوتین آمید آدنین دی نوكلئوتید" كمك نماید و در نهایت میزان باروری را بهبود ببخشد.
"هایدن هومر" محقق ارشد پروژه اظهار كرد، داشتن تخمك های با كیفیت برای دوران حاملگی ضروری می باشد. برای اینكه آنها تمام سازه های مورد نیاز برای جنین را تامین می كنند.
وی ادامه داد، ما با استفاده از افزودن مقداری " NMN" در آب شرب موش ها به مدت ۴ هفته، كیفیت تخمك آنها و میزان زایمان آنها را افزایش دادیم.
اگر نتایج این پژوهش همچنان موفقیت آمیز پیش رود، می تواند یك گزینه جدید درمانی برای زوج هایی باشد كه به دنبال راه های درمان برای باروری هستند.
منبع:

1398/11/25
14:09:36
5.0 / 5
3899
تگهای خبر: برند , دارو , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی