نتایج نظرسنجی نشان می دهد؛

۸ و سه دهم درصد ایرانیان شستشوی دست ها را جدی نمی گیرند

۸ و سه دهم درصد ایرانیان شستشوی دست ها را جدی نمی گیرند

به گزارش دكتر ایزی نتایج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات درمورد دیدگاه شهروندان درباره كرونا منتشر گردید كه بر همین اساس، ۸.۳ درصد ایرانیان شستشوی دست ها را جدی نمی گیرند.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، این نظرسنجی در سطح ملی و به صورت تلفنی در هفته آخر فروردین ۱۳۹۹ توسط گروه افکارسنجی و مطالعات افکار عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات انجام شده است.
جامعه آماری این نظرسنجی را شهروندان ۱۸ سال و بالاتر ساکن در مراکز استان ها تشکیل داده و ۱۲۵۹ نفر به روش تصادفی انتخاب شده اند.
در این نظرسنجی سعی شده تا منابع پیگیری اخبار کرونا، چگونگی رعایت مقررات و دستورالعمل های بهداشتی، نحوه گذران اوقات فراغت در شرایط کرونایی، مشکلات ناشی از کرونا، تاثیرات مذهبی و اعتقادی کرونا، نگرانی از مبتلا شدن به کرونا و راه های غلبه بر آن، مبتلا شدن به کرونا و فوت ناشی از آن، مشارکت مردمی برای رفع مشکلات اقتصادی اقشار ضعیف، ارزیابی اقدامات و رویکردهای سیاستی مقابله با کرونا، ارزیابی عملکرد دولت در مقابله با کرونا و پیشبینی میزان استمرار بحران کرونا از دیدگاه شهروندان در کشور سنجیده شود.
به استناد این نظرسنجی، ۷۷.۵ درصد پاسخگویان کاملاً و یا در سطح زیادی خودقرنطینگی را رعایت کرده و ۶۸.۳ آنها اخبار مربوط به کرونا را از راه رادیو و تلویزیون پیگیری کرده اند.
فعالیت در شبکه های اجتماعی مجازی (با فراوانی ۴۰ درصد)، سرگرمی و بازی با فرزندان و اعضای خانواده (با فراوانی ۲۸.۴ درصد)، مطالعه کتاب (با فراوانی ۲۶.۶ درصد)، گفتگو با اعضای خانواده (با فراوانی ۱۹.۱ درصد) و تماشای فیلم های سینمایی (با فراوانی ۱۸.۱ درصد) عمده ترین مواردی است که افراد از راه آن اوقات فراغت خویش را در شرایط خودقرنطینگی سپری کرده اند.
این نظرسنجی همینطور نشان داده است تمام دستورالعمل های بهداشتی در سطح حداکثری توسط پاسخگویان رعایت شده است. در میان این دستورالعمل ها شست وشوی مکرر دست ها (با فراوانی ۹۱.۷ درصد) بیشتر توسط پاسخگویان جدی انگاشته شده است و رعایت فاصله فیزیکی تا ۱.۵ متر (با فراوانی ۶۴.۸ درصد) کمتر از سایر موارد توسط پاسخگویان رعایت شده است.
یافته های این نظرسنجی از آن حکایت می کند که ۳۷.۳ درصد پاسخگویان با خواندن دعا، نماز و قرآن تلاش کرده اند روحیه و آرامش خویش را حفظ کنند. ۲۰ درصد هم با ورزش کردن و ۱۹.۳ درصد با گوش دادن به موسیقی تلاش در حفظ آرامش خود داشته اند. پس از آن به ترتیب، خواندن کتاب (با فراوانی ۱۷.۹ درصد)، گفتگو با آشنایان و دوستان (با فراوانی ۱۶.۶ درصد) همچون مواردی است که افراد برای آرامش روحی خود بهره برده اند.
بر اساس این نظرسنجی، بیشتر از ۸۰ درصد مردم موافق تعطیلی مدارس و دانشگاه ها در دوران کرونا هستند. ادامه خانه نشینی و خودقرنطینگی با نسبت ۹۱.۳ درصد هم بیشترین میزان موافقت را از جانب پاسخگویان برای کنترل کرونا به خود مختص کرده است. تعطیلی کافه ها و رستوران ها (با نسبت ۸۲.۲ درصد) هم از دیگر سیاست هایی است که پاسخگویان آنها را برای کنترل شیوع کرونا مناسب ارزیابی کرده اند. شهروندان همینطور از شروع به کار همه ادارات دولتی به صورت عادی از آخر فروردین (با فراوانی ۶۱.۱ درصد) و شروع به کار عادی همه فعالیتهای اقتصادی از آخر فروردین (با فراوانی ۵۷.۴ درصد) مخالف هستند.

1399/02/15
20:44:44
5.0 / 5
3207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی