ادعای یك پزشك انگلیسی:

تست كرونا ممكنست ویروس مرده را بیماری زا تشخیص دهد

تست كرونا ممكنست ویروس مرده را بیماری زا تشخیص دهد

دكتر ایزی: نتیجه یك مطالعه جدید می گوید كه كیت های تشخیص كرونا ممكنست سلول های مرده ویروس را بجای ویروس زنده شناسایی كنند كه این امر می تواند موجب رشد چشم گیر در آمار مبتلایان شود.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، این مطالعه نشان داده است آزمایش اصلی برای تشخیص این بیماری در انگلیس آنقدر حساس است که ممکنست نتیجه آزمایش افرادی را مثبت نشان دهد که در واقع قبلا به ویروس مبتلا شده بوده اند و الان این ویروس در بدن آنها از بین رفته است.
این بدان مدلول است که به بعضی از مردمِ انگلیس حالا گفته می شود خودرا قرنطینه کنند، در صورتیکه دیگر ناقل ویروس نیستند.
اگر این فرضیه اثبات شود، حداقل می تواند به صورت جزئی این واقعیت را توضیح دهد که چرا بنظر می رسد آمار مبتلاشدن در این کشور رو به صعود است، درحالی که آمار پذیرش در بیمارستان سیر نزولی دارد.
متخصصان از مرکز داروی دانشگاه آکسفورد و دانشگاه غرب انگلستان، مدارک ۲۵ تحقیق درباره آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز را که آزمایش متداول تر در انگلیس برای ویروس کرونا است، بررسی کردند.
نتیجه تحقیق آنها نشان داد از آنجائیکه پاسخ این آزمایش فقط یک «مثبت» یا «منفی» ساده درباره این است که آیا اثر این ویروس در پیکر شخص وجود دارد یا نه؟، به آسانی می تواند پاسخ آزمایش فردی را مثبت نشان دهد که در واقع سیستم ایمنی بدن او با ویروس مبارزه کرده و آنرا شکست داده است. در چنین صورتی به رغم آن که آن فرد دیگر خطری برای خود یا دیگران ندارد (و بقایای ویروس در بدنش مسری نیست) به او گفته می شود که به ویروس مبتلا است.
پروفسور "کارل هنگان" از مرکز داروی دانشگاه آکسفورد در این زمینه ادعا کرد: مدارکی فراوان حاکی از آنست که میزان قابل توجهی از موارد خفیف جدید و افرادی که پس از قرنطینه یا ترخیص از بیمارستان باردیگر مثبت اعلام می شوند، دیگر مسری نیستند، بلکه فقط تکه های بدون خطر از این ویروس را در بدن خود دارند که سیستم ایمنی بدنشان آنها را از کار انداخته است.
او اظهار داشت: گرچه از نظر عملی ممکن نیست هر آزمایش مثبت را باردیگر بررسی نماییم تا مطمئن شویم که ویروسی زنده را تشخیص داده است، اما ممکنست راهی برای کاهش پاسخ های اشتباه آزمایش ها وجود داشته باشد.
هر بسته آزمایشی باید از چند مرحله در آزمایشگاه رد شود که در هر یک از آنها، احتمالِ وجود مواد ویروس بررسی می شود. هر چه مراحل بیشتری برای کشف این ویروس صرف شود، بدان مدلول است که احیانا مقادیر کمتری از آن در پیکر شخص وجود دارد.
پروفسورهنگان اظهار داشت: اگر دانشمندان بتوانند بر سر مرحله ای منطقی اجماع کنند که به نظر آنان در آن مرحله ویروس کرونا به احتمال زیاد غیرفعال است، آنگاه آزمایش گیرندگان می توانند پاسخ های اشتباه را کاهش دهند.
وی در عین حال متذکر شد عاقبت ناخواسته و احتمالی چنین اقدامی ممکنست این باشد که به تعداد اندکی از افراد هم گفته شود به ویروس مبتلا نیستند در صورتیکه در واقع هنوز به آن مبتلا هستند.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، این تحقیق در نشریه آنلاین Medrxiv انتشار یافته و منتظر بررسی کارشناسان این حوزه است.
منبع:

1399/06/17
19:38:14
5.0 / 5
1888
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی