یافته محققان اتریشی؛

ویتامین A سبب چربی سوزی در سرما می شود

ویتامین A سبب چربی سوزی در سرما می شود

دكتر ایزی: مطالعه اخیر نشان میدهد دمای سرد محیط موجب افزایش سطح ویتامین A در انسان و موش می شود.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، بگفته پژوهشگران دانشگاه وین، این شرایط کمک می نماید تا بافت چربی سفید "بد" به بافت چربی قهوه ای "خوب" تبدیل گردد که موجب تحریک چربی سوزی و تولید گرما می شود.
این تبدیل چربی معمولاً با افزایش مصرف انرژی هم راه است و از اینرو شیوه امیدبخشی در توسعه شیوه های درمانی جدید چاقی خواهد بود.
در انسان و پستانداران حداقل دو نوع ذخیره چربی قابل تشخیص است: بافت چربی سفید و قهوه ای. در طول چاقی، کالری اضافی عمدتاً در چربی سفید ذخیره می شود. در مقابل، چربی قهوه ای انرژی را می سوزاند و در نتیجه گرما تولید می کند. بیش از ۹۰٪ از ذخایر چربی بدن در انسان سفید است که بطور معمول در شکم، ناحیه پایین و بالای ران قرار دارد. تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای می تواند یک گزینه درمانی جدید برای مبارزه با افزایش وزن و چاقی باشد.
«فلوریان کیفر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه وین اتریش، در این زمینه می گوید: «استفاده متعادل از سرما موجب افزایش سطح ویتامین A و انتقال دهنده خونی آن در انسان و موش می شود. بیشتر ذخایر ویتامین A در کبد انباشت می شود و بنظر می رسد قرار گرفتن در معرض سرما موجب توزیع مجدد ویتامین A به سمت بافت چربی می شود. افزایش ناشی از سرما در ویتامین A منجر به تبدیل چربی سفید به چربی قهوه ای همراه با سرعت بالاتر چربی سوزی می شود.»
وی در ادامه می افزاید: «نتایج ما نشان میدهد که ویتامین A نقش مهمی در عملکرد بافت چربی دارد و بر متابولیسم کلی انرژی تأثیر می گذارد. با این وجود، این دلیل بر مصرف مقادیر زیادی مکمل ویتامین A در صورت عدم تجویز نیست.»
به گفته وی، «ما مکانیسم جدیدی را کشف کرده ایم که به وسیله آن ویتامین A چربی سوزی و تولید گرما را در شرایط سرما تنظیم می کند. این می تواند به ما در ایجاد اقدامات جدید درمانی کمک نماید.»


منبع:

1399/08/02
18:02:16
5.0 / 5
1728
تگهای خبر: دانشگاه , درمان , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی