ابوالقاسمی مطرح كرد؛

خودداری شركت داروسازی فایزر از عرضه دارو به كودكان سرطانی ایران

خودداری شركت داروسازی فایزر از عرضه دارو به كودكان سرطانی ایران

به گزارش دکتر ایزی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) ضمن اشاره به خودداری شرکت داروسازی فایزر از دادن داروهای کودکان سرطانی به ایران، اظهار داشت: فاز حیوانی دو واکسن کرونا دانشگاه بقیةالله با موفقیت انجام شده است.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) بامداد امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار نمود: دشمن ما و افرادی که با دشمنی می کنند حتی از رسیدن دارو به کودکان سرطانی خودداری می کنند، من بعنوان رئیس انجمن خون این حرف را می زنم نه بعنوان خانواده این کودکان یا یک فرد دیگر؛ شرکتهای داروسازی که ادعا می کنند با سیاست کاری ندارند از دادن داروهای شیمی درمانی به ایران خودداری می کنند که یکی از این شرکت ها، شرکت داروسازی فایزر است.
وی اضافه کرد: تحریم های دولت ترامپ به تک تک مردم و کودکان ما وارد می شود و اگر توان تولید دارو در داخل کشور نبود باید شاهد از دست رفتن بیماران بخصوص کودکانمان می بودیم، در شعار می گویند که تحریم ها در ارتباط با دارو و خدمات پزشکی نمی گردد اما در عمل اصلاً این نیست و شرکتهای دارویی آمریکا از دادن دارو به ایران خودداری می کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) اظهار داشت: ما هیچ چاره ای نداریم که یک رقابت دانشی را در سطح بین الملل ادامه بدهیم و دانش خویش را رشد دهیم، وقتی دیدیم به کودکان سرطانی رحم نمی کنند مطمئن شدیم که در مورد واکسن هم با ما رفتار مناسبی ندارند.
ابوالقاسمی بیان نمود: اینکه ما در یک اپیدمی به صورت اورژانسی بخواهیم واکسن تهیه نماییم را تا کنون تجربه نکرده بودیم اما در کرونا توانستیم به این مهم دست پیدا نماییم و یک واکسن را روز گذشته رونمایی کردیم و یک واکسن دیگر را بزودی رونمایی می نماییم.
وی افزود: ۵۰۰ دستگاه اکسیژن را توانستیم در دانشگاه تولید نماییم و به مردم بدهیم و همینطور دیگر از بیرون ماسک نخریدیم و در داخل دانشگاه خودمان تولید کردیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) خاطرنشان کرد: بیشتر از ۱۰۰۷۵ بیمار کرونایی را در بیمارستان بقیه الله پذیرش کردیم که از ظرفیت بیمارستان ۴۰ درصد را به مردم عادی اختصاص دادیم.
ابوالقاسمی اظهار داشت: حیوانی مثل ترامپ دانشگاه بقیةالله (عج) جایی که محل کسب علم و دانش است را تحریم کرد اما با این وجود توانستیم بیشتر از ۱۵۰ مقاله را در ژورنال های مختلف چاپ نماییم.
وی اظهار داشت: در جهت خودکفایی کیت آنتی ژن در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله ساختیم و در صورت صدور مجوز از جانب سازمان غذا و دارو این کیت ها به تولید انبوه می رسد تا در طرح شهید سلیمانی استفاده گردد. در طرح شهید سلیمانی جنبه های مختلفی همچون تشخیص سریع دیده شده که نیازمند داشتن کیت کافی و ارزان است که ما به تولید آن خواهیم پرداخت.
ابوالقاسمی اظهار داشت: ما با سازمان انتقال خون هماهنگ شدیم و هنوز هم مرکز پلاسماگیری ما فعال است و چندین هزار بیمار از پلاسمای بهبودیافتگان از کرونا استفاده کردند که سبب کاهش مرگ و میر بیماران کرونا به ۱۰ درصد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) بیان نمود: در زمینه تزریق سلول های بنیادی هم پیشرفت داشتیم و به خیلی از بیماران کرونایی سلول بنیادی تزریق کردیم بیشتر از ۲۲۰ پروژه کد اخلاق گرفتند و داروهای گیاهی هم در این حوزه کد اخلاق گرفتند و وارد فاز آزمایش شدند. در دانشگاه خود مراکز آموزشی فعالی داریم که به تربیت نیروی انسانی برای سایر دانشگاه ها اقدام می کند.
ابوالقاسمی اظهار داشت: دانش واکسن را صفر تا صد آنرا در همین دانشگاه ایجاد کردیم، آزمایش روی موش، خرگوش را انجام دادیم.
وی اظهار داشت: پلت فرم واکسن ما متعلق به بخش های خصوصی است؛ واکسن کرونای ما نو ترکیب است اما واکسن دیگر که در دست تولید است واکسن ویروس کشته شده است.
ابوالقاسمی درباره ممنوعیت ورود واکسن فایزر به کشور اظهار داشت: باید با تمام قوای کشور در جهت تولید واکسن پیش می رفتیم، باید دقت کنیم که همین واکسن فایزر را هم غربی ها به اندازه کافی به آن دسترسی ندارند و برای همین رو آورده اند به واکسن روسی کرونا.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) اظهار داشت: وقتی منابع گوناگونی برای تهیه یک فرآورده بیولوژیک داریم، آیا منطقی است که از یک کشور که دشمن ماست آنرا تهیه کنیم؟ منطق به ما می گوید از جایی واکسن کرونا وارد نماییم که حداقل دشمنی با ما نداشته باشند، وقتی دانشمندان ما را اسرائیل و آمریکا ترور می کنند چطور باور نماییم که واکسن آنها برای ما مفید است؟
ابوالقاسمی اظهار داشت: مگر ما کم سابقه داریم از کارهایی که این کشورها ضد مردم ما انجام داده اند مگر ما یادمان رفته که با گاز شیمیایی بیمارستان های ما را بمباران کردند؟ باید برای تهیه یک واکسن این مسائل در نظر گرفته شود از طرفی واکسنی که در منهای ۷۰ درجه سانتی گراد باید نگهداری شود نیازمند زیرساخت های فراوان است.
وی تصریح کرد: وقتی راه های متفاوتی برای تهیه فراورده های بیولوژیک داریم باید از طریق هایی که امن تر است برای واردات واکسن کرونا استفاده نماییم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) ضمن اشاره به اظهارات یک فرد در ارتباط با عوارض واکسن کرونا اظهار داشت: او جنایت کار است و باید دستگیر و محاکمه شود، اظهارات او سبب شد که خیلی از مبتلایان به کرونا جان خویش را از دست بدهند.
ابوالقاسمی بیان نمود: تبلیغات وی نه تنها جان بیماران کرونایی را گرفت بلکه سبب خیلی از کودکانی که زردی داشتند هم جان خویش را از دست بدهند. حامیان این فرد آدم های زر و زور و پول هستند.
وی افزود: ما در اسفندماه سال قبل واکسن کرونا را کلید زدیم و دو واکسن در این دانشگاه توسعه یافته است و نزدیک فاز انسانی است یک واکسن کرونا صفر تا صدش با پشتیبانی سپاه پاسداران در دانشگاه علوم پزشکی ما کلید زده شده است و یک واکسن کرونا دیگر هم با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری و توسط متخصصین دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در دست تولید است و فازهای حیوانی را در خرگوش و میمون به خوبی طی کرده است و مستندات آن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است که در صورتیکه اجازه بدهند وارد فاز انسانی خواهد شد.
وی ضمن اشاره به ضرورت اتکا به دانش داخل کشور در ساخت واکسن کرونا اظهار نمود: باید با تمام قوای کشور در جهت تولید واکسن پیش برویم، اگر واکسن دیگران زودتر آماده شده است باید دید چه واکسنی را استفاده کنیم؛ نخستین معیار باید این باشد که آیا این واکسن که قصد تهیه آن از خارج از کشور را داریم، این واکسن را در اختیار ما می گذارند یا خیر.
وی اضافه کرد: نکته سوم توجه به عوارض واکسن کرونا است شما دیدید که غربی ها به اندازه کافی به واکسن کرونا دسترسی ندارند و برای همین برخی کشورهای غربی به واکسن روسی کرونا رو آورده اند، مگر واکسن فایزر نباید ابتدا در اختیار کشورهای غربی قرار می گرفت که پیمان های مشترک دارند؟ پس این استدلال که فکر نماییم کشورهای غربی قصد داشتند به ما واکسن کرونا هدیه بدهند؛ همین شرکت ها مانند فایزر یک داروی سیکلوفسفامید که برای شیمی درمانی است را به علت تحریم ها به ما نمی دهد!
ابوالقاسمی افزود: استدلال دیگر این است که وقتی منابع گوناگونی برای تهیه یک فرآورده بیولوژیک داریم، آیا منطقی است که از یک کشور که دشمن ماست آنرا تهیه کنیم؟ منطق به ما می گوید از جایی واکسن کرونا وارد نماییم که با ما دشمنی کمتری دارد نه ان کشوری که با ما در اوج دشمنی است؛ وقتی دانشمندان ما را اسرائیل و آمریکا ترور می کنند چطور باور نماییم که واکسن آنها برای ما خوب است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج) اظهار داشت: از طرفی مگر ما سابقه کشورهای غربی در زمینه سلامت مردم مان را فراموش کرده ایم؟ از کارهایی که این ها ضد مردم ما انجام داده اند این است که با گاز شیمیایی بیمارستان های ما را در زمان جنگ بمباران کردند. باید برای تهیه یک واکسن این مسائل در نظر گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: از طرفی واکسنی که در منهای ۷۰ درجه سانتی گراد باید نگهداری شود نیازمند زیرساخت های فراوانی است و باید از واکسن هایی استفاده نماییم که حمل و نقل آنها به استان های ما آسان باشد. وقتی راه های متفاوتی برای تهیه فراورده های بیولوژیک داریم باید از طریق هایی که امن تر است برای واردات واکسن کرونا استفاده نماییم.
ابوالقاسمی ضمن اشاره به آمار بالای مرگ و میر کرونا در کشورهایی که مدعی بودند نخستین واکسن ها را به مردمشان زدند، تصریح کرد: یکی از علل بالا بودن تلفات کرونا در کشورهایی که واکسیناسیون را شروع کرده اند این است که غربی ها به امید اینکه واکسن کرونا آمده است پروتکل های بهداشتی را رها کردند و کاهش دادند در حالیکه هنوز در کشور ما پروتکل ها در اولویت هشتند و تا یکسال آینده باید به پروتکل ها وفادار باشیم.
وی خاطرنشان کرد: از طرفی آمار واکسیناسیون این کشورها را نگاه کنید، چرا آمریکا تعداد بالایی از افرادش را واکسینه نکرده است؟ به این علت که باید اثرات جانبی واکسن کرونا سنجیده شود ازاین رو هرگونه قضاوتی در خصوص این که ما به علت عدم شروع واکسیناسیون تابحال خسارت دیده ایم و باید جزو نخستین کشورهای واردکننده واکسن کرونا می بودیم، درست نیست.
وی با اشاره به اینکه ۹۷ درصد داروها در داخل کشور تولید می شود، اظهار داشت: مردم باید بدانند ما با چه سختی هایی سه درصد داروی وارداتی به کشور وارد می شود، حتی یک داروی ساده که پایه اصلی داروهای شیمی درمانی است و در آن نیازمند واردات هستیم تحریم است. دشمنان ما و افرادی که با دشمنی می کنند حتی از رسیدن دارو به کودکان سرطانی خودداری می کنند، من بعنوان فوق تخصص خون و سرطان می گویم، شرکتهای داروسازی که ادعا می کنند با سیاست کاری ندارند از دادن داروهای شیمی درمانی به ایران خودداری می کنند که یکی از این شرکت ها، شرکت داروسازی فایزر است.


منبع:

1399/11/20
21:53:45
0.0 / 5
858
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی