دنیای بدون كرونا، دست نیافتنی نیست

دنیای بدون كرونا، دست نیافتنی نیست

دکتر ایزی: مرکزی یک مورد مثبت کرونا ویروس در اراک تایید شد، این تیتری است که یکسال پیش دنیای ما را در استان مرکزی تغییر داد.


۳۶۷ روز پیش بود که با یک خبر زندگی مان عوض شد، تا قبل از آن تصوری از محدودیت در همه چیز! هر رفتار و کرداری که در دایره توانایی های اجتماعی یا حتی فردی بشر قرار داشت، نداشتیم. نگرانی از نشستن دست هایمان اصلا تعریفی برای قریب به اتفاق مردم دنیا نداشت مگر اینکه آلودگی را خودمان به رسمیت می شناختیم! تا آنروز ماسک شاید کم ارزش ترین قلم موجود در داروخانه ها بود و اینطور دربدر داروخانه ها برای یافتن ماسک نبودیم و الکل عصای دستمان نشده بود، اما این روزها همه دغدغه هایمان مراقبت از سلامتی مان است.
یک سال است که ماسک جزو لاینفک زندگی مان شده است، تا قبل از آن شاید اگر سرمای سختی می خوردیم یا آلودگی هوا امان مان را می برید، آنهم شاید ماسک می زدیم، اما در طول یک سال قبل ماسک را از روی صورت برنداشته ایم و شاید بارها چند لایه ماسک استفاده زده ایم و حتی با ماسک خوابیده ایم تا از شر بیماری در امان باشیم.
تا یک سال پیش عمدتا "پروتکل های بهداشتی" را نه جدی می گرفتیم نه عمدتا چیزی از آن شنیده بودیم یا تمایلی به شنیدنش داشتیم، اما از روزی که کرونا آمد، پروتکل های بهداشتی جزئی از دنیایمان شد و حتی در شوخی های مان جای گرفت، یک سال است که ماسک، الکل، پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی واژگانی شده اند که اول و آخر حرفهای مان جای گرفته و بطور قطع هیچ گاه باورمان نمی شد که که این ویروس شوم یک سال دوام بیاورد و در سال جدید هم با قدرت با ما بماند.
این روزها ویروس کرونا یک ساله شده است، تولدی نحس که هیچ گاه شوم بودن آن از ذهن ها پاک نمی گردد. در این یک سال خیلی ها مبتلا شدند و جان سالم به در بردند، خیلی ها دوران رنج آوری را گذراندند و خیلی ها جان سپردند و بطور قطع در این بین افرادی هستند که دیگر آن آدم سابق نمی شوند. همه اینها زیر سر ویروسی است که هیچ وقت نمی توانیم آنرا به چشم ببینیم، اما مرگ عزیزانمان را زیر دست و پای این ویروس به چشم دیدیم و دیدیم که چگونه غریبانه در خاک آرام گرفتند.
یک سال پر از سختی، دلهره و ترس را پشت سر گذاشته ایم، اما هنوز و هر روز زنگ های خطر که صدای آن زیر سر این ویروس منحوس است، را از گوشه و کنار استان، کشور و جهان می شویم و راهی جز کنار آمدن و زندگی کردن با آن نداریم.
تا امروز سوم اسفندماه ۱۱۱ میلیون و ۶۵۳ هزار و ۹۴۱ نفر در جهان به کرونا مبتلا شده و دو میلیون و ۴۷۲ هزار و ۳۸۱ نفر جان باخته اند، در ایران هم یک میلیو ن و ۵۵۶ هزار و ۸۱ نفر مبتلا شدند و ۵۹ هزار و ۴۰۹ جان خویش را از دست دادند.
استان مرکزی، دومین استان کشور بود که در اول اسفندماه نخستین مورد مثبت مبتلا شدن به کرونا را شناسایی کرد و تا امروز شمار مبتلایان به این ویروس در استان به ۳۶ هزار و ۶۹۶ نفر رسیده و ۱۴۵۱ نفر جان سپرده اند، اما با وجود گذشت یکسال و باوجود تمام محدودیت هایی که تحمل کردیم این ویروس نه تنها ضعیف نشده، بلکه وحشی تر هم شده و این روزها با هویت های مختلف مثل کرونای انگلیسی در حال جولان است.
یک سال از شیوع این ویروس در ایران گذشته است، اما هنوز سوالات زیادی در ذهن ها جاریست، واقعا کرونا چیست، از کجا آمد و این روزهای سخت تا چه زمانی ادامه دارد و آینده مان با این ویروس چگونه خواهد شد؟
شاید نتوان برای همه این سوالات پاسخی دقیق و روشن داشت، اما فقط می دانیم که باید بپذیریم کرونا فعلا قصد رفتن ندارد و بشر هم راهی جز رعایت بهداشت و مراقبت از خود ندارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در مورد تجربه این یک سال و مواجهه با ویروس کرونا به ایسنا اظهار داشت: تجربه این یک سال اثبات کرد که همچنان مطمئن ترین راه جلوگیری از این بیماری رعایت پروتکل های بهداشتی است.
دکتر سید محمد جمالیان با تکیه بر اینکه شرایط بسیار سختی را تجربه می نماییم، اضافه کرد: شاید گفتن ماسک زدن، رعایت فاصله اجتماعی و... ساده باشد، اما با عنایت به این که شخصیت انسان ابعاد مختلفی دارد اینکارها ساده نیست، آدمی نیازمند تعامل، رفت و آمد و صله رحم است ولی در این شرایط بطور قطع این رفتارها می تواند خطرآفرین و تهدیدکننده سلامت باشد.
وی خاطرنشان کرد: به نظر می آید تا مدت ها با ویروس کرونا درگیر خواهیم بود و مهم ترین دغدغه ام این است که بعد از گذشت یک سال از شیوع این ویروس هنوز اقدام جدی توسط اقشار مختلف به منظور زندگی مردم در کنار کرونا صورت نگرفته است، انتظار می رفت که سیستم های موازی دانشگاه مانند صنوف، روشی را ابداع کنند که دسترسی مردم به لوازم مورد نیاز خود و فروشگاه به جهت تأمین مایحتاج شان، غیرحضوری شود، باید در طول این سال مارکتینگ در فضای مجازی گسترش بیشتری می یافت، اما همچنان شاهدیم که مردم برای تأمین کوچکترین مایحتاج خود به صورت حضوری به فروشگاه ها رجوع می کنند.
جمالیان با اشاره به اینکه بهرحال این ویروس حتی با زور هم شده به مردم یاد می دهد که باید با شرایط خویش را وفق دهیم در غیر این صورت باید تاوان سنگینی بپردازیم، اظهار داشت: جهش های این ویروس هم این روزها به دغدغه ای جدی بدل شده است و با هر جهش افراد را در سنین متفاوتی درگیر می کند، اگر کودکان و نوجوانان درگیر بیماری شوند و در این رنج سنی موارد فوت بالا رود با عنایت به این که این قشر نسل مولد جامعه به شمار می روند با تهدید بسیار جدی روبرو خواهیم شد و امیدواریم که پیش از رقم خوردن عواقب جبران ناپذیر ناشی از شیوع بیشتر این ویروس بتوانیم با رعایت پروتکل های بهداشتی جلوی پیشروی آن را بگیریم.
وی با تکیه بر اینکه طی یک سال گذشته روزهای بسیار سختی را تجربه کردیم، اضافه کرد: شاید بتوان به جرئت اظهار داشت که در هر برهه با دشواری بسیاری روبرو شدیم، در طول یک سال گذشته بازگشایی مدارس را داشتیم که تصمیم گیری در این خصوص خیلی سخت بود، در طول یک سال گذشته این تصور بوجود آمد که دانشگاه علوم پزشکی مقابل تمام فعالیت ها را گرفته است که برای مجموعه دانشگاه و پرسنل بهداشتی این دیدگاه خیلی سخت بود ولی بهرحال مجبور بودیم برای سلامت و حفظ جان مردم قوانین و ضوابطی را اعمال نماییم که سبب خسارات اقتصادی، اجتماعی و روحی می شود ولی چاره ای نبود چونکه چیزی مهم تر از سلامتی وجود ندارد.
جمالیان ضمن اشاره به آغاز واکسیناسیون کرونا در میان کادر درمان اظهار نمود: یکی از طریق های کنترل اپیدمی ها واکسن است، ولی بهرحال در برابر ویروس آنفلوآنزا هم هرساله شاهد جهش هستیم و بعد از هر جهش واکسن جدید وارد بازار می شود و واکسیناسیون انجام می گیرد تا بیماری تحت کنترل قرار گیرد، بهرحال هم اکنون واکسن برای کرونا یکی از طریق های مهار این بیماری است ولی نباید از رعایت پروتکل ها دور شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک، با تکیه بر اینکه به ضرس قاطع اعلام می کنم در طول یک سال گذشته مردم همکاری خوبی با مجموعه دانشگاه در کنترل بیماری داشتند، اظهار داشت: امیدوارم که این همکاری همچنان ادامه داشته باشد، هرچند که یک سال سخت را پشت سر گذاشتیم، نوروز ۹۹ را در خانه ماندیم، در طول سال دید و بازدیدی نداشتیم و سال جاری هم شاید این تجربه باردیگر تکرار شود که بطور قطع از نظر روحی صدمه جدی به مردم می رسد و در واقع بحران بزرگی قلمداد می شود. بروز اختلالات روحی و اضطرابی جزو نگرانی های دانشگاه به حساب می آید و امیدواریم که یاد بگیریم با کرونا زندگی نماییم، میهمانی برگزار نماییم و به سایر نیازهای اقتصادی و اجتماعی هم دست یابیم.
به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، در طول یک سال گذشته شاید بارها شنیدیم که افراد گفتند کرونا کجا بوده؟ یا آنرا دست آویزی برای شوخی های خود کردند، اما این ویروس، شوخی شوخی بسیاری را به کام مرگ فرو برد و فقط آنها که مبتلا شدند می توانند گواهی بر قدرت این ویروس کوچک بدهند.
این روزها که همه جا صحبت از کرونای انگلیسی و قدرت بالای آن در سرایت است، هیچ چیزی بیشتر از جدی گرفتن ماجرا و رعایت پروتکل های بهداشتی نمی تواند به کمک ما بیاید، یک سال است که طعم واقعی زندگی را نچشیده ایم و بطور قطع با سهل انگاری و عادی نگری به ماجرا، بی روح بودن زندگی مان همچنان ادامه خواهد داشت پس برای یکبار هم که شده باید بیشتر از قبل برای خود و اطرافیان مان فداکاری نماییم تا بتوانیم حداقل نوروز ۱۴۰۰ و قرن جدید را با دورهم بودن آغاز کنیم؛ بطور قطع داشتن دنیای بدون کرونا آرزویی دست نیافتنی نیست.
منبع:

1399/12/03
12:20:02
0.0 / 5
754
تگهای خبر: اضطراب , برند , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی