وزیر بهداشت خبر داد؛

یك میلیون نفر از امروز واكسن كرونا می زنند

یك میلیون نفر از امروز واكسن كرونا می زنند

وزیر بهداشت اظهار داشت: یک میلیون دوز واکسن کرونا را که با تأخیر در ماه فروردین دریافت کردیم، توزیع کرده و از امروز انجام می شود و تا اوایل هفته آینده یک میلیون نفر واکسن می زنند.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر، سعید نمکی، روز دوشنبه در حاشیه جلسه بلند پایه مجمع سیاستگذاری هلسینکی با محوریت تقویت همکاریهای کشورهای اروپایی، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در حوزه پاندمی کووید ۱۹ اظهار داشت: خوشبختانه ما از روز اولی که بحث ساخت واکسن در جهان عنوان شد، گام های مؤثری را در این حوزه برداشتیم و می دانستیم که واکسن فقط یک کالای بهداشتی و پیشگیرانه نیست، بلکه واکسن کووید ۱۹ برای جهان یک حربه سیاسی است.
وی اضافه کرد: ما مشارکت خویش را با کوواکس آغاز کردیم و آغاز به خرید سهمیه واکسن در این قالب کردیم و ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز در آنجا پیش خرید کردیم و ماه ها برای نقل و انتقال پول گرفتار بودیم که حل شد. از راه روسیه هم از نخستین تاریخی که توانستیم مذاکره نماییم، یعنی اردیبهشت ماه ۹۹ بود که بعد از ۹ ماه مذاکره و همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو منتهی به عقد قراردادی شد که در آنجا توانستیم هم همکاری و تولید مشترک را در زمینه اسپوتنیک وی دنبال نماییم و هم خرید واکسن و عقد قراردادها را پیش بریم. همینطور با کشور هند مذاکراتی کردیم. اساسا می دانستیم که کووکس سازوکار مناسبی است، اما قدرت اجرایی این مجموعه را با عنایت به محدودیت تولید واکسن، در آن حد نمی دانستیم که بتواند ما را حمایت کافی کند. بنابراین با کشورهایی مانند هند، چین و روسیه مذاکره کردیم و توانستیم قراردادهایی را با آنها دنبال کرده و به نتیجه برسانیم.
سازمان های بین المللی باید به بی عدالتی توزیع واکسن در جهان رسیدگی کنند
نمکی در ادامه بیان نمود: نشست امروز بیشتر جنبه سیاسی و دیپلماتیک داشت. از مدت ها قبل، ما و خیلی از کشورها معترض شیوه های توزیع واکسن در جهان بودیم. سازوکار کوواکس را گرچه سازوکار مناسبی می دیدیم، اما سازوکار با اقتداری ندیدم. امروز در نشستی که داشتیم، چند تن از کشورهای اروپایی، برخی از کشورهای شرق مدیترانه سازمان جهانی بهداشت، مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در قاهره و ما مشارکت کردیم و به شکلی پیگیری دیپلماتیکی بود که به سازمان جهانی بهداشت، کوواکس و سازمان های بین المللی فشار بیاوریم که باید به بی عدالتی توزیع واکسن در جهان رسیدگی کنند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: امروز به شدت معترض شدیم به اینکه چرا باید ۸۰ تا ۸۵ درصد واکسن دنیا را کمتر از ۱۰ کشور جهان مصرف کرده باشند و تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان حتی یک واکسن را وارد نکرده باشند. اعتراض کردیم به تحریم های ناجوانمردانه ای که برخی کشورها مانند ما را هدف قرار داده و واکسن و تجهیزات را از ما دریغ می کنند. همچنین، اعلام کردیم که خوشبختانه ایران در عین مظلومیت به علت تحریم ها، توانست نیازهای خویش را مانند داروهای مورد نیاز کووید، تجهیزات پزشکی و ساخت واکسن را مدیریت کند و اعلام کردیم که ما شش پلت فرم تولید واکسن را با موفقیت طی کرده و از ماههای آینده تولیدمان به مصرف می رسد.
آغاز واکسیناسیون یک میلیون ایرانی از امروز
وی تصریح کرد: به مردم عزیز کشورمان هم این مژده را بدهم که از روز گذشته با دعوتی که از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی کردم، به همه دستور دادم و تیم هایی را هم به همه استان ها فرستادم که ما یک میلیون دوز واکسن جدید را که قرار بود پیش از عید به ما برسد، اما با تأخیر در نیمه دوم فروردین ماه ۱۴۰۰ دریافت کردیم، به سرعت توزیع کردیم و از امروز به طور گسترده این واکسیناسیون انجام می شود و ما تا آخر هفته و اوایل هفته آینده یک میلیون نفر را واکسینه خواهیم کرد.
نمکی اظهار داشت: این یک میلیون نفر افراد باقی مانده از واکسیناسیون قبلی در زمینه گروه پزشکی، پیراپزشکی و گروه های بهداشت و درمان و رزیدنت ها، انترن ها، دانشجویان پزشکی که در بیمارستان ها هستند، دانشجویان پرستاری، علوم آزمایشگاهی و همه کسانی که در کادر بهداشت و درمان با بیمار مواجهه و خطر ابتلاء دارند، واکسینه می کنیم؛ آن هم در کنار بیماران صعب العلاج، سرطانی و گروه های صدمه پذیر که گروه اول هدف ما بودند.
وی در ادامه بیان نمود: بر این اساس دانشگاه های علوم پزشکی مجدداً فراخوان خواهند داد. با این که ما فهرست افراد پرخطر را داریم، اما از امروز فراخوان می کنند تا از امروز بیماران پرخطر مانند افراد مبتلا به سرطان، افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند و بیماران صعب العلاج و خاص ثبت نام کنند و ما به امید خدا تا پیش از مرحله دوم، واکسیناسیون این گروه مرحله اول را تا حداکثر هفته اول اردیبهشت ماه به اتمام خواهیم رساند. امیدوارم که مرحله دوم را هم بتوانیم در اردیبهشت ماه طبق جدولی که اعلام کردیم، انجام دهیم.

1400/01/31
12:56:00
0.0 / 5
593
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی