سخنگوی ستاد ملی كرونا اعلام كرد

اتمام واكسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا فردا

اتمام واكسیناسیون سالمندان ۸۰ سال به بالا فردا

به گزارش دکتر ایزی معاون بهداشت وزیر بهداشت از اتمام واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال تا فردا اطلاع داد و اظهار داشت: آخر هفته اگر واکسن به دستمان برسد، واکسیناسیون سالمندان ۷۵ سال به بالا را آغاز می نماییم که تعداد آنها حدود ۹۷۰ هزار نفر است و پس از آن به سراغ ۷۰ تا ۷۵ سال رفته که بالای دو میلیون نفر هستند.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در شانزدهمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه ها، اظهار داشت: خوشبختانه روند بیماری در همه استان ها نزولی شده و ۵ استانی هم که قبلا به قله رسیده بودند و سیر نزولی را طی نکرده بودند، حالا سیر نزولی شان شروع شده است. تهران هم سیر نزولی خوبی را آغاز کرده است.
وی درباره واکسن کرونا هم اظهار داشت: در زمینه واکسن باید کلیتی را در نظر بگیریم. حالا دنیا به این سمت رفته که اولویت اواش وکسن است؛ این مورد یک تهدید با خود دارد و آن این است که همه ما به سمت واکسن رویم و پروتکل ها و رعایت شیوه نامه ها را فراموش کرده و به امید واکسن مقداری رعایت پروتکل ها را کم نماییم که متاسفانه در کشور خودمان هم دارد اتفاق می افتد و خوب نیست. علیرغم این که داریم سیر نزولی را طی می نماییم، اما در برخی استان ها همچنان رعایت پروتکل ها زیر ۶۰ تا ۵۰ درصد است.
رییسی افزود: همانطور که می دانیم از آنجایی که تعداد شهرهای قرمزمان کاهش یافته و اغلب شهرها در وضعیت نارنجی هستند، در شهرهای قرمز هم اجازه فعالیت مشاغل یک و دو را دادیم، اما با اتاق اصناف توافق کردیم که در صورتی که تخلفی در صنفی اتفاق می افتد، شدید برخورد نماییم که حتما این مورد را باید رعایت نماییم.
وی اظهار داشت: در زمینه واکسن ما برای بالای ۸۰ ساله ها که واکسن توزیع کردیم، به تعداد کافی واکسن در اختیار همه دانشگاه های علوم پزشکی برای این افراد قرار دارد. در سامانه ای که طراحی کردیم در ۵ دانشگاه به مدت ۲۴ ساعت پایلوت را شروع کردیم و دیدیم خوب جواب داد و الان بیشتر از ۴۰ دانشگاه همه وصل شدند. البته ثبت نام برای همه شروع شده و تابحال ۵۴ هزار و ۵۰ نفر در سامانه ثبت نام کردند که همه آنها به مراکز بهداشت ارجاع شده اند و همه افراد ثبت نام شده به مرکز خاص خودشان ارجاع شده و امکان دارد برای یک مراقب سلامت ۵۰ نفر در سامانه آمده باشد که می توانید مکان و تاریخ به فرد داده و با یک کلیک برای همه آنها پیام ارسال می شود و به آنها نوبت می دهد که در تاریخ فلان به فلان مرکز رجوع کنید.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: درخواستی که از روسای دانشگاه ها داریم و باید این را جدی بگیرند، این است که اولا یادمان باشد که ما تا یکسال درگیر واکسیناسیون هستیم و در عین حال نمی توانیم مراکز بهداشتی مان را به واحد واکسیناسیون تبدیل کنیم؛ چونکه سایر خدمات مان بر روی زمین می ماند. یکی از افتخارات ما این بود که در دوران کرونا هیچ یک از خدمات مان را کم نکردیم، بلکه بعضی از خدماتمان مانند مراقبت از مادران آبستن ۱.۲ برابر شد. ازاین رو هرچه سریع تر باید مراکز تجمیعی راه اندازی شود. بعد هم چند مرکز جامع سلامت را به مرکز تجمیعی وصل کنید. به این صورت که مراقبین سلامتی که در مراکز تجمیعی هستند، می توانند افراد را به این مرکز راهنمایی کنند. این خصوصیت تجمیعی مانند سالن های ورزشی بزرگ، مصلی ها و... است و چند مزیت دارد مانند این که سبب تجمع نمی گردد.
رییسی اظهار داشت: مصوبه ای هم در ستاد ملی گرفتیم که طبق آن تمام دستگاههای دولتی، غیر دولتی و حتی نظامی موظفند که فضاهایشان را در اختیار ما قرار دهند که حتی اگر این مصوبه را نمی گرفتیم هم داوطلبانه حاضر بودند این اقدام را انجام دهند. مصوبه را هم به تمام دانشگاه ها ارسال کردیم تا دانشگاه در منطقه ای که چند مرکز جامع سلامت دارد و یا جمعیت بیشتری دارد، سراغ یک سالن مناسب در آن منطقه رفته و بعنوان مرکز تجمیعی داشته باشید که در این صورت می توانند تعداد افراد بیشتری حضور پیدا کنند؛ چونکه فضا بزرگ است و تهویه هم مناسب می باشد. در جلسه ای هم که با بسیج داشتیم، اعلام آمادگی کردند که می توانند نیروی انسانی در اختیار قرار دهند. ما در هر مرکز تجمیعی می توانیم چهار تیم واکسیناسیون داشته باشیم که یک نفر ثبت کننده است و یک نفر تزریق واکسن را انجام می دهد. من درخواستم این است که این افراد در ثبت کمک کنند و تزریق را نیروهای خودمان انجام دهند یا این که دانشجوهای پزشکی و پرستاری سال شش و هفت می توانند با یک آموزش ساده واکسیناسیون را انجام دهند.
وی اظهار نمود: نکته ای که سبب آرامش مردم می شود این است که خیلی سریع افرادی را که در سایت ثبت نام کردند، مراقب سلامت سریعا برایش پیامک بفرستد تا بدانند که ثبت نامشان موفق بوده و به آنها نوبت داده شده است. درباره روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر البته نیازی به این کار نیست. چونکه در این مناطق ۱۰۰ درصد افراد در سامانه هایمان ثبت شدند و می توانند با یک نوبت دهی ساده افراد را برای واکسیناسیون فراخوان کنند. از آنجایی که در سطح روستا کل سالمندان یک بهورز ۵۰ نفر است یا در یک گروه سنی ۵ نفر است، می توانیم در روستاها به جای این که سن را از ۸۰ سال به بالا اعلام نماییم که تعدادشان کم است، از ۶۵ سال به بالاها را در روستاها اعلام نماییم که تعدادشان مشخص می شود و می توانند واکسیناسیون شان را انجام دهند.
رییسی تصریح کرد: باید بر مبنای سند ملی اقدام نماییم. این که در بعضی استان ها ناگهان می بینیم که یک گروه دیگری را که هنوز اعلام نشده، واکسن زدند، منجر به ابهام و سوال می شود. اصلا این اقدام را انجام ندهید و حتما هماهنگ با ما کار را پیش برید. چشم اندازی که برای تأمین واکسن داریم، باید توجه کرد که هر یک واکسنی که تأمین می شود، ساعت ها و روزها کار می برد. ازاین رو باید قدر این واکسن هایی که به دستمان میرسد بدانیم؛ درست توزیع کرده و دقیق تزریق نماییم. از این به بعد سامانه کاملا آماده است و می توانیم بر مبنای آن پیش رویم. هم اکنون از ۶۴ دانشگاه و دانشکده حدود ۵۰ دانشگاه ما خیلی خوب عمل می کنند. البته آخر هفته اگر واکسن به دستمان برسد، اعلام می نماییم که ۷۵ سال به بالاها را آغاز کنید که تعداد آنها حدود ۹۷۰ هزار نفرند. پس از آن به سراغ ۷۰ تا ۷۵ سال رفته که بالای دو میلیون هستند. ازاین رو بر مبنای میزان واکسنی که به دستمان می رسد به شما موعد واکسیناسیون را اعلام می نماییم.
وی اظهار داشت: به شدت دنبال این هستیم که گروه سالمندان مان که گروه پرخطر ما است، خیلی سریع واکسینه شوند. در عین حال برای ثبت حتما دقت کنید. اگر مراکز تجمیعی را داشته باشید در بارکدخوان هم صرفه جویی می شود. با نیروی انتظامی هم روز گذشته هماهنگ کردیم که اعلام نمودند در کل کشور اعلام آمادگی می نماییم که جلوی هر مرکز تجمیعی یک نیروی انتظامی بایستد، همینطور باید آمبولاس ۱۱۵ باشد و یک تیم پزشکی هم حضور داشته باشند. محاسبه کردیم که حدودا هر تیم واکسیناسیون می تواند در هر هشت دقیقه یک نفر را واکسن بزند که با برآورد ساده در هر مرکز تجمیعی میتوان روزانه بیشتر از ۱۰۰۰ واکسن تزریق کرد. اکنون ۲۶ هزار و ۹۰۰ تیم واکسیناسیون مشخص شدند و با این پتانسیل باید خودمان را برای آینده آماده نماییم تا بتوانیم روزانه یک میلیون واکسن را تزریق نماییم. در زمینه پرداخت حق الزحمه هم داریم یک دستورالعمل آماده می نماییم که آنرا ارسال می نماییم. در عین حال تاکیدمان این است که مبادا تمام مراقبین سلامت را از مراکز خالی کنید تا به مراکز تجمیعی بیایند و حتما باید مراکزمان فعال باشند.
ریسی اظهار داشت: طی ماههای آینده با عنایت به این که حجم واکسیناسیون خیلی بالاتر می رود، باید هر چه سریع تر دانشگاه ها مراکز تجمیعی را افزایش دهند. بسیاری از دانشگاه ها واکسیناسیون خودرویی راه انداختند که بسیار کار زیبایی بود. کرمان هم اقدام خوبی انجام داده بود. به صورتی که حالا ۸۰ ساله ها را تمام کرده و دو بنر در سطح شهر زده بود که هر کس ۸۰ سال به بالا است و واکسن نزده، با کارت ملی اش، به فلان مرکز تجمیعی رجوع کند تا لکه گیری را انجام دهد. فشاری که در زمینه بحث بالای ۸۰ ساله ها روی ما بود، برداشته شده و تکلیف شان روشن شده است. ما قول دادیم که تا فردا بالای ۸۰ ساله ها تمام شود و بعد بتوانیم بالای ۷۵ ساله ها را اعلام نماییم.
منبع:

1400/02/22
10:16:17
0.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی