یافته محققان ایتالیایی؛

كاهش ماده خاكستری مغز در بیماران كرونایی

كاهش ماده خاكستری مغز در بیماران كرونایی

به گزارش دکتر ایزی نتایج مطالعه جدید نشان داده است در بیماران کرونایی حجم ماده خاکستری مغز کاسته می شود.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از تایلند مدیکال نیوز، مطالعه جدید محققان دانشگاه برسیا ایتالیا و دانشگاه ایالتی جورجیا آمریکا، نشان داده است که بیماران کووید ۱۹ که تحت اکسیژن درمانی قرار می گیرند یا تب را تجربه می کنند در قسمت شبکه گیجگاهی قدامی مغز گرفتار کاهش ماده خاکستری مغز می شوند.
تیم تحقیقات دریافت که حجم کمتر ماده خاکستری در این منطقه از مغز با میزان بالاتر ناتوانی در بیماران کرونایی، حتی شش ماه بعد از ترخیص از بیمارستان ارتباط دارد.
به طور معمول ماده خاکستری مغز برای پردازش اطلاعات در مغز حیاتی می باشد و وضعیت غیرطبیعی میزان ماده خاکستری امکان دارد بر عملکرد و ارتباط نورون ها تاثیر بگذارد.
یافته ها از آن حکایت می کند که ماده خاکستری موجود در شبکه قدامی می تواند نشانه نقش منطقه اصلی مغز در کووید ۱۹ باشد.
در این مطالعه، اسکن مغزی ۱۲۰ بیمار نورولوژیکی که ۵۸ نفرشان مبتلا به کووید ۱۹ حاد شده بودند و ۶۲ نفرشان فاقد این بیماری بودند، مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر «کیوآی کیوآی دوآن»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «علم نشان داده است که ساختار مغز بر عملکرد آن تاثیر می گذارد و تصویربرداری غیرطبیعی از مغز بعنوان یکی از خصوصیت های اصلی کووید ۱۹ مشخص شده است.»
یافته های مطالعه نشان داد که بیماران دارای میزان ناتوانی بالاتر، در هنگام ترخیص و شش ماه بعد، حجم ماده خاکستری کمتری در شکنج فوقانی، داخلی و میانی پیشانی دارند.
همچنین حجم ماده خاکستری در این منطقه در بیماران دریافت کننده اکسیژن درمانی در مقایسه با بیمارانی که اکسیژن درمانی دریافت نکرده بودند هم به صورت قابل توجهی کمتر بود.
در مجموع نتایج نشان داده است که کووید ۱۹ از راه تب یا کمبود اکسیژن بر شبکه گیجگاهی-قدامی مغز تاثیر می گذارد.

1400/02/26
13:46:36
0.0 / 5
151
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی