وزیر بهداشت اعلام كرد

آغاز واكسیناسیون عمومی كرونا در تابستان

آغاز واكسیناسیون عمومی كرونا در تابستان

وزیر بهداشت اظهار داشت: برنامه ما این است که تا آخر خرداد، گروه های صدمه پذیر شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران صعب العلاج و خاص را واکسینه و در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی آغاز نماییم.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی، در بیست و هفتمین آیین پویش ره سلامت که با آغاز به کار همزمان پروژه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی دزفول همراه بود، اظهار نمود: بسیار خرسندم که امروز زیارت خاک مطهر خوزستان نصیبم شد.

وی ادامه داد: جای خرسندی است که امروز خاک مقدس خوزستان را که به خون های پاک و منزهی آغشته شده، را باردیگر می بویم و سجده می کنم. دزفول پایگاه مقاومت و ایستادگی بود. مردمان بزرگوار دزفول، لحظه ای شهر را ترک نکردند و مانند کوه ایستادند و دشمن را عصبانی و مأیوس کردند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: بزرگترین حقارت برای دشمن این است که هر چه فشار را بیشتر می کند، می بیند طرفی که فشار را تحمل می کند، مقاوم تر، شادتر و محکم تر می شود. مردم دزفول با مقاومت شان ثابت کردند که عشاق بی بدیل پروردگار هستند و این در سابقه این سرزمین ماندگار شد و برای ایجاد یاس و ناامیدی در دل دشمن، الگو و مدل شد و این روشی بود که پس از سالهای جنگ تحمیلی هم تجربه کردیم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: در اوج تحریم های ظالمانه، موج بیماری کرونا به ایران رسید و باز هم بسیجی ها در طرح سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، کمک های زیادی کردند و دستاوردهای بزرگی برای ایران کسب شد. تجربه ما در مدیریت بیماری در این اقلیم گسترده و پراکنده، گرانسنگ است. خداوند به ما آموخت که از آموزه های دفاع مقدس بهره بگیریم و در کنار یکدیگر با روشی جهادی و بسیجی و با همدلی و وفاق کار را دنبال نماییم.

نمکی تصریح کرد: دفاع مقدس و دفاع از سلامت مردم ایران، تفاوت هایی داشت. گرچه در دوران دفاع مقدس سربازان و سرداران زیادی را از دست دادیم، اما در دفاع از سلامت مردم ایران، سردار بیشتر از سرباز از دست دادیم، در صورتی که در دفاع مقدس، سرباز و بسیجی بیشتر از سرداران رشید را از دست دادیم. یکی از دردناک ترین لحظاتی که در این ایام سپری می کردم، زمانی بود که سردارانی در دفاع از سلامت را از دست دادیم که هیچ کس هیچگاه جای آنها را پر نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: مقاومت مردم خوزستان و دفاع مقدس برای ایران تبدیل به یک فرهنگ شد که آن فرهنگ چاشنی توفیق ما در مبارزه با کرونا شد. همدلی، وفاق، حضور و مشارکت نیروهای نظامی، جهادی، طلبه ها، سازمان های مردم نهاد و روحانیت، کارهای کمی نبود. در اوج کرونا و در اوج تحریم، هم مبارزه کردیم و هم ساختیم. سردار سلیمانی می گفت، "ما ملت امام حسینیم" یعنی هم می جنگیم و هم تاریخ می سازیم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: سال جاری و سال قبل پربارترین دوران ساخت و ساز زیرساخت های نظام سلامت بود. در روزهای کرونا، حدود ۳ هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم، در صورتی که در طول تاریخ کشور حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تخت آی سی یو بوجود آمده بود، اما در طول یکسال، سه هزار تخت اضافه کردیم. ۴۶۰ اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور رساندیم. در پیک چهارم بیماری، ۶۶ دستگاه اکسیژن ساز به بیمارستان های کشور ارسال کردیم تا نفسی تنگ نشود. این افتخار بود که حتی یک بیمار در پیک چهارم با ویروس انگلیسی، بیرون از بیمارستان ها سرگردان نشد.

بنابر اعلام وبدا، نمکی تصریح کرد: سال جاری و سال قبل هر ماه حدود هزار و ۳۰۰ تخت بیمارستانی راه اندازی کردیم. ۱۳ هزار تخت در طول یکسال به ظرفیت بیمارستان ها اضافه می شود. هزار و ۴۰۰ پروژه بهداشتی شامل خانه بهداشت، مرکز بهداشتی و درمانی افتتاح می شود که در تاریخ کشور نظیر ندارد و چنین رکوردی وجود ندارد. بیشترین تختی که در یک سال راه اندازی می شد، حدود ۴ هزار تخت بوده و اینها در حالی بود که ما در سال گرفتاری در باطلاق کرونا، این اقدامات را انجام دادیم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری و رئیس جمهور فرمودند، در میدان و دیپلماسی اگر پا به پای همدیگر نرویم، زبان چانه زنی در عرصه دیپلماسی نخواهیم داشت. نمی توان با دنیای قلدر با زبان نرم حرف زد، اول باید مشت پر داشته باشی، بعد با زبان نرم حرف بزنی، با مشت خالی جز زبان خشونت، نمی شنوی.

نمکی افزود: در سازمان برنامه و بودجه، یک ردیف برای تقویت بنیه دفاعی و موشک قرار دادیم و به عزیزان گفتم هر چه نقطه زن داشته باشید، منابع آنرا تأمین می نماییم. گفتم هنوز داغ شیون مردمان خوزستان، دزفول و ایلام و سایر مناطق در دوران جنگ، در گوشم می پیچد و همه تلاشم را خواهم کرد تا این کار را پیش ببریم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی بیان نمود: خدا را شکر می نماییم که امروز هزاران پایگاه شلیک موشک داریم، البته با هیچ کشوری در دنیا، دعوا نداریم. قرار نیست به جایی تجاوز نماییم چون مرام ما، تجاوزگری نیست، اما امروز هم نمی نشینیم تا برای ما موشک پرتاب کنند و بی جواب بگذاریم. امروز با همت رزمندگان بسیجی مانده از دفاع مقدس و آنهایی که بعدا پیوستند، دیگر کسی نمی تواند دزفول و گوشه ای از سرزمین ما را گرفتار آشوب کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: تردید ندارم که بزودی بر بیماری کووید۱۹ فائق خواهیم آمد و به آبروی همه مقربین و شهدا، واکسن ایرانی را با صدای بلند و با عزت و سربلندی به دنیا معرفی خواهیم کرد. در خرداد، نخستین تزریق های واکسن ایرانی را در کنار واکسن های وارداتی خواهیم داشت.

نمکی در انتها تصریح کرد: برنامه ما این است که تا آخر خرداد، گروه های صدمه پذیر شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران صعب العلاج و خاص را واکسینه نماییم، در تابستان واکسیناسیون عمومی را در فازهای بعدی شروع نماییم و برآورد ما این است که زودتر از آنچه که در سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ اشاره کردیم، بتوانیم واکسیناسیون را به پایان برسانیم.
منبع:

1400/03/04
22:10:32
0.0 / 5
137
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی