مطالعات نشان می دهد؛

كووید ۱۹ خفیف با ایمنی طولانی مدت آنتی بادی هم راه است

كووید ۱۹ خفیف با ایمنی طولانی مدت آنتی بادی هم راه است

دکتر ایزی: تحقیقات نشان می دهد در افراد مبتلا به نوع خفیف کووید 19، سلول های تولیدکننده آنتی بادی ایجاد می شوند که می توانند در طول عمر دوام داشته باشند.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران دانشگاه واشنگتن مشاهده نمودند افرادی که مبتلا به نوع خفیف کووید ۱۹ شده بودند دارای محافظت طولانی مدت آنتی بادی در مقابل بیماری در آینده بودند.
بر اساس مطالعه پژوهشگران، ماه ها بعد از بهبودی از موارد خفیف کووید ۱۹، هنوز افراد دارای سلول های ایمنی در بدن خود هستند که آنتی بادی مقابل ویروس عامل کووید ۱۹ تولید می کند. چنین سلول هایی می توانند برای یک عمر باقی بمانند.
«علی البدی»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «پایین آمدن سطح آنتی بادی بعد از عفونت حاد طبیعی است، اما به صفر نمی رسد. در اینجا، ما سلول های تولیدکننده آنتی بادی را در افراد ۱۱ ماه بعد از نخستین علایم پیدا کردیم. این سلول ها تا آخر عمر زنده خواهند ماند و آنتی بادی تولید می کنند که شواهد مهمی برای ایمنی طولانی مدت است.»
در طی یک عفونت ویروسی، سلول های ایمنی تولیدکننده آنتی بادی به سرعت تکثیر شده و در خون گردش می کنند و موجب افزایش شدید سطح آنتی بادی می شوند. بعد از برطرف شدن عفونت، بیشتر این سلول ها از بین می روند و سطح آنتی بادی خون کاهش پیدا می کند. جمعیت کوچکی از سلول های تولیدکننده آنتی بادی، به نام سلول های پلاسمای با طول عمر بالا، به مغز استخوان رفته و در آنجا مستقر می شوند، تا بطور مداوم میزان پایین آنتی بادی را در جریان خون ترشح کنند و در مقابل مواجهه با ویروس دیگر نقش حفاظتی ایجاد نمایند.
در این مطالعه، از ۷۷ شرکت کننده مبتلا به نوع خفیف کووید ۱۹ در فواصل ۳ ماهه پس از ابتلاء به نخستین عفونت نمونه خون گرفته شد.
همانطور که انتظار می رفت، سطح آنتی بادی در خون شرکت کنندگان در چند ماه اول بعد از ابتلاء به عفونت به سرعت کم شد و تعدادی از آنتی بادی ها حتی ۱۱ ماه بعد از عفونت قابل تشخیص بودند.
به گفته البدی: «افرادی که موارد خفیف کووید ۱۹ را دارند، دو تا سه هفته بعد از عفونت ویروس از بدن شأن پاک می شود، بدین سبب هفت یا ۱۱ ماه بعد از عفونت هیچ ویروسی قادر به پاسخ ایمنی فعال نخواهد بود. این سلول ها تقسیم نمی شوند. فقط در مغز استخوان بوده و آنتی بادی ترشح می کنند. آنها از زمان برطرف شدن عفونت این کار را انجام داده و بطور نامحدود ادامه خواهند داد.»
به عقیده پژوهشگران، افراد مبتلا به عفونت دارای ایمنی طولانی مدت خواهند بود.

1400/03/05
12:27:43
0.0 / 5
602
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی