محققان پی بردند؛

۵۰ درصد بازماندگان كووید ۱۹ گرفتار ناتوانی های جدید جسمی هستند

۵۰ درصد بازماندگان كووید ۱۹ گرفتار ناتوانی های جدید جسمی هستند

پژوهشگران دریافتند که در ماه های ابتدایی پاندمی کووید 19، حدودا نیمی از بیماران کرونائی ترخیص شده از بیمارستان، تا حدودی با ˮکاهش عملکردˮ روبرو بوده اند.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از هلث دی، افرادی که به خاطر ابتلاء به کووید ۱۹ بستری شده اند، معمولاً نسبت به پیش از بیماری خود وضعیت بسیار وخیمی دارند و این امر بر اهمیت ارزش پیش گیری از موارد شدید با واکسیناسیون تاکید دارد.
این شرایط شامل افرادی است که به خاطر اختلالات جسمی مانند ضعف عضلانی؛ نیاز به کمک برای راه رفتن یا سایر کارهای روزمره؛ اکسیژن خانگی؛ یا گفتاردرمانی یا رژیم های غذایی خاص پس از استفاده از دستگاه تنفسی ونتیلاتور، نیاز به درمان های بیشتر دارند.
به گفته پژوهشگران، نتایج این مطالعه بر یک نکته حیاتی تاکید دارد: خیلی از افراد نجات یافته از کووید ۱۹ شدید با روند بهبود طولانی مدتی روبرو هستند.
دکتر «آلیشیا دانتر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه میشیگان، در این زمینه می گوید: «با وجود گذشت یک سال و نیم از پاندمی کووید ۱۹، خیلی از افراد هنوز فکر می کنند که تنها عارضه این بیماری، مرگ است.»
وی در ادامه می افزاید: «افراد جوان تر که خطر مرگ در آنها پایین تر است، به اشتباه فکر می کنند که نباید نگران هیچ چیزی باشند.»
بسیاری از مطالعات نتایج طولانی مدت کووید ۱۹ همچون ضعف جسمانی، خستگی عمیق و مه مغزی (عدم تمرکز) را حتی بعد از یک عفونت خفیف ثبت کرده اند.
درحالیکه کووید ۱۹ ابتدا بر ریه ها تأثیر می گذارد اما می تواند به سایر اعضای بدن نظیر قلب و مغز هم لطمه برساند.
در این مطالعه گزارش پزشکی ۲۸۸ بیمار کرونائی بررسی گردید. پژوهشگران مشاهده نمودند حدود نیمی از بیماران (۴۵ درصد) در زمان ترخیص از بیمارستان گرفتار نوعی زوال عملکردی بودند.
یک دلیل این است که بیمار بودن سبب کاهش قدرت عضلانی و قلب و ظرفیت تنفس که حتی کارهای روزمره را نیز دشوار می کند، می شود.

1400/03/19
10:36:45
0.0 / 5
326
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی