مهم ترین سلاح مبارزه با كرونا

مهم ترین سلاح مبارزه با كرونا

بوشهر رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین سلاح ها برای کنترل همه گیری بیماری کرونا در کنار رعایت پروتکلهای بهداشتی تزریق واکسن است که زنجیره انتقال ویروس را متوقف می کند.


سهیل افرازی با اشاره به اینکه ایمنی زایی واکسن ها حدود ۲ تا ۳ هفته پس از تزریق نوبت دوم واکسن کامل می شود، اظهار داشت: لازم است تا آن زمان فرد به شکل دقیق پروتکلهای بهداشت فردی را رعایت کند.
وی اضافه کرد: واکسینه شدن کامل فرد سبب کاهش چشم گیر ریسک مبتلا شدن به فرم شدید کووید -۱۹ و همینطور مرگ ومیر و صدمه های ناشی از آن می گردد ولی ازآنجاکه فرد واکسینه شده می تواند به شکل خفیف آن مبتلا شود و یا ناقل بدون علامت باشد لازم است تا زمانی که اکثریت قریب به اتفاق جامعه واکسینه نشده اند رعایت دقیق پروتکل ها را در دستور کار خود قرار دهد.
این متخصص خاطرنشان کرد: واکسن های موجود در ایران که تحت نظارت سازمان غذا و دارو مجوز واردات دریافت کرده اند شامل واکسن های اسپوتنیک ۵ (تولید روسیه)، استرازنکا (تولید کره جنوبی)، سینوفارم (تولید چین)، کووکسین بهارات (هند) است.
افرازی افزود: انواع واکسن های تجاری کووید -۱۹ غیرقابل تعویض است و فرد پس از دریافت نوبت اول واکسن حتما باید از همان نوع واکسن در نوبت دوم استفاده نماید. فاصله دوز اول و دوم واکسن در برندهای مختلف متفاوت می باشد که در مورد واکسن های اسپوتنیک (فاصله بین دو نوبت ۲۸ روز است که در شرایط خاص امکان فاصله گذاری بین ۲۱ تا ۹۰ روز هم امکان پذیر است.)، کووکسین و سینوفارم ۲۸ روز و برای واکسن آسترازنکا ۱۲ هفته است.
رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو تصریح کرد: عوارض شایع پس از تزریق واکسن کووید -۱۹ شامل قرمزی، خارش، درد، سفتی، تورم و احساس گرما در محل تزریق است، همینطور احتمال بروز عوارض سیتماتیک نظیر ضعف، خستگی، تب و لرز، درد عضلانی، تهوع و استفراغ است که خطری برای فرد ندارد و امکان دارد تا هفت روز ادامه یابد اما درصورتیکه عوارض فوق بیشتر از یک هفته ادامه یابند فرد باید حتما به پزشک رجوع کند.
به گفته وی برای کنترل عوارض شایع پس از تزریق واکسن میتوان با نظر پزشک و یا داروساز از داروهای ضد تب نظیر استامینوفن آنتی هیستامین ها و داروهای ضد التهاب غیر کورتیکواسترئیدی استفاده نمود ولی نباید پیش از تزریق واکسن به صورت پروفیل اکسی (یا پیشگیرانه) از این داروها بهره برد.
سهیل افرازی بیان نمود: عوارض خطرناک ناشی از واکسن ها بسیار نادر می باشند و مانعی جهت انجام واکسیناسیون نمی باشند. همچون این عوارض خطرناک و نادر میتوان به واکنش های شدید به حساسیت (شوک آنافیلاکسی) که در زمان تزریق امکان دارد بروز کند نظیر: فلج عصب صورت، تب بالای ۴۰ درجه، تشنج و ترمبوز در ورید و شریان ها (لخته خون) که از عوارض بسیار نادر با واکسن آسترازنکا است اشاره نمود که در صورت مشاهده حتما باید به مراکز درمانی رجوع شود.
رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: بیماران مبتلا به بیماری خاص که داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی نظیر کورتیکواستروئیدها را دریافت می کنند جهت تعدیل دوز داروهای مذکور حتما باید به پزشک معالج رجوع نمایند چونکه این داروها امکان دارد توان ایمنی بخشی واکسن را کم کند.
وی اشاره کرد: تزریق واکسن های کووکسین، سینوفارم و اسپوتنیک ۵ به دلیل محدود بودن اطلاعات در زمینه بی خطر بودن در حاملگی و شیردهی نباید استفاده شوند و در مورد واکسن آسترازنکا که به صورت محدود در خانم های آبستن و شیرده استفاده شده است، در صورت ریسک بالای مبتلا شدن به کووید-۱۹ با صلاحدید پزشک معالج و متخصص زنان و زایمان میتوان این واکسن را به خانم های آبستن و شیرده تزریق نمود. مصرف واکسن سینوفارم در شیردهی (از ۴۲ روز پس از زایمان) بلامانع است.
افرازی اظهار نمود: با عنایت به این که واکسیناسیون کووید-۱۹ در کشور ما هم اکنون برای عموم مردم فقط از راه مراکز بهداشتی و درمانی که زیرمجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند صورت می پذیرد، افراد از تزریق هرگونه واکسن در خارج از مجاری قانونی جدا خودداری نمایند.



1400/03/29
19:45:25
0.0 / 5
247
تگهای خبر: آموزش , برند , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی