افزایش تلفات سل در پی پاندمی جهانی کووید۱۹

افزایش تلفات سل در پی پاندمی جهانی کووید۱۹

دکتر ایزی: مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به بیماری سِل برای نخستین بار در بیش از یک دهه به سبب همه گیری کووید19 بالا رفته است.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، طبق گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت (WHO)، همه گیری کووید۱۹ سالها پیشرفت جهانی در راه مبارزه با بیماری سل را معکوس کرده بطوریکه برای نخستین بار در بیش از یک دهه، مرگ و میر ناشی از مبتلاشدن به این بیماری بالا رفته است.
بر اساس گزارش ها، در سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد بیشتری از افراد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ بر اثر مبتلاشدن به بیماری سل جان خودرا از دست دادند و همین طور بیماری در افراد بسیار کمتری تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گرفتند.
اولین چالش مربوط به بیماری سل، اختلال در دسترسی به خدمات این بیماری و کاهش منابع است. در خیلی از کشورها منابع انسانی، مالی و سایر منابع برای مقابله با سل در زمان پاندمی کووید۱۹ به مهار کرونا اختصاص داده شده و دسترسی به خدمات ضروری محدود شده است.
مانع دوم نیز این است که مردم در زمان محدودیت های کرونائی با دشواری در جستجوی خدمات بهداشتی و درمانی مواجه بوده اند.
بر اساس آمارهای رسمی، تقریباً ۱.۵ میلیون نفر همچون ۲۱۴ هزار نفر در میان افراد HIV مثبت در سال ۲۰۲۰ بر اثر مبتلاشدن به بیماری سل جان خودرا از دست دادند.
پیش بینی های مدلسازی سازمان جهانی بهداست نشان میدهد تعداد افرادی که به سل مبتلا شده و بر اثر این بیماری می میرند می تواند در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بسیار بیشتر باشد.
براساس تخمین های سازمان جهانی بهداشت، حدود ۴.۱ میلیون نفر هم اکنون در جهان از سل رنج می برند اما این بیماری در آنها تشخیص داده نشده یا بطور رسمی به مقامات محلی گزارش نشده است. این رقم از آمار سال ۲۰۱۹ که ۲.۹ میلیون نفر گزارش شده بود، پیشی گرفته است.
گزارش ها حاکیست، کشورهای هندوستان (۴۱ درصد)، اندونزی (۱۴ درصد)، فیلیپین (۱۲ درصد) و چین (هشت درصد) بیشترین کاهش جهانی در اعلان های بیماری سل را در میان سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ داشته اند بطوریکه این کشورها و ۱۲ کشور دیگر، ۹۳ درصد از کل کاهش جهانی اعلان ها را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش دکتر ایزی به نقل از سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت، همین طور میزان درمان پیشگیرانه از سل نیز کم شده است. برمبنای آمارهای رسمی، حدود ۲.۸ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ به این خدمات دسترسی داشتند که این آمار از سال ۲۰۱۹، ۲۱ درصد کاهش داشته است. علاوه بر این، تعداد افرادی که برای "سل مقاوم به دارو" تحت درمان قرار گرفتند نیز ۱۵ درصد کم شده بطوریکه از ۱۷۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۹ به ۱۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ رسیده است.
منبع:

1400/07/25
08:20:01
0.0 / 5
250
تگهای خبر: برند , بهداشت , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی