در مراسم افتتاح مركز اهدای خون شهدای چیذر مطرح شد

ایرانی ها ۱۰۰ درصد اهدای خون داوطلبانه دارند

ایرانی ها ۱۰۰ درصد اهدای خون داوطلبانه دارند

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: باید زمینه همکاری بیشتر مدیریت شهری و شوراها با سازمان انتقال خون فراهم گردد تا شاهد توسعه مراکز اهدای خون و تأمین خون مورد نیاز کشور باشیم.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، مرکز اهدای خون شهدای چیذر با حضور احمد صادقی عضو شورای اسلامی شهر تهران، محمد رضا مهدیزاده مدیر کل انتقال خون استان تهران و مسؤلان شهرداری منطقه یک افتتاح مجدد شد.
احمد صادقی در این مراسم و در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: در ابتدا لازم می دانم حادثه تلخی که در آبادان رخ داد و سبب فوت برخی از هموطنانمان شد را تسلیت بگویم.
وی افزود: فاجعه آبادان از آن دست از حوادثی است که منشاء انسانی دارد و این در شرایطی است که کشور ما یک کشور حادثه خیز است و ما شاهد رخداد حوادث طبیعی هم هستیم؛ بنابراین توقعی که وجود دارد این است که در کنار حوادث طبیعی شاهد رخ دادن این گونه حوادث با منشا انسانی نباشیم.

صادقی با ابراز تاسف از این که از این مترو پل ها در کشور و تهران زیاد داریم و پلاسکو مجدد تکرار شده است، افزود: حوزه مدیریت شهری در بحث ساخت و ساز و نگاهداشت اماکن مسئولیت مستقیم دارد و این موضوعات باید واکاوی شود و در بحث ایمنی اماکن هیچگونه مماشاتی نباید صورت گیرد.

این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: متاسفانه این حادثه نشان داد ما مدیریت واحد حوادث نداریم و این مشکلی است که ما در مدیریت شهری هم با آن دست به گریبان هستیم و لازم می دانم تاکید کنم ما در حوزه سلامت هم مدیریت واحد نداریم و اگر داشتیم، می توانستیم با تصمیمات درست و هماهنگ امکانات بیشتری را برای حوزه سلامت فراهم نماییم.
وی افزود: این گونه حوادث باید مایه عبرت گردد تا تکرار نشود. در حادثه پلاسکو شاید تا مدتی پیشگیری کردیم اما این عبرت آموزی ما موقت بود و متاسفانه تسری هم پیدا نکرد، در حالیکه باید مبحث ایمنی در کل کشور جدی گرفته شود.
در تسهیل گری فرایند صدور پروانه، ایمنی ساختمان ها مغفول نماند
صادقی اظهار نمود: امروز باید این اخطار را به مدیریت شهری بدهیم که در بحث تسهیل گری فرایند صدور پروانه و کوتاه شدن این فرآیند مبادا مبحث ایمنی مغفول واقع شود و اگر این اتفاق افتاده سریعا باید تصحیح شود.
ایشان در ادامه اظهار داشت: در کنار این حوادث ما شاهد تغییراتی در دنیا هستیم که بیماری همه گیر کرونا آغازگر آن بود و باید منتظر پاندمی های دیگر هم باشیم؛ بنابراین آمادگی در حوزه سلامت باید در اولویت همه اقدامات ما و زمینه ها قرار گیرد.
عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: در این حوزه همکاری بیشتر از پیش مدیریت شهری با حوزه سلامت و سازمان انتقال خون را باید شاهد باشیم. گرچه ما تجارب موفق در این حوزه داشتیم نظیر ایجاد پایگاه های ثابت انتقال خون که در دوره های گذشته مدیریت شهری صورت گرفته بود. بنابراین از همین جا اعلام آمادگی می کنم که مدیریت شهری آماده همکاری در گسترش و توسعه این مراکز خواهد بود؛ البته باید توجه داشت مکان یابی در ایجاد مراکز انتقال خون اشتباه صورت نگیرد و مکان یابی در جایی باشد که حداکثر مشارکت شهروندان را به دنبال داشته باشد.
صادقی با تکیه بر لزوم توسعه مراکز اهدا و انتقال خون اظهار داشت: بر مبنای آمار ۱۷ درصد بانک خون کشور در تهران تولید می شود؛ اما ۲۵ درصد مصرف خون هم به تهران اختصاص دارد و این نشان داده است تهران از دیگر نقاط کشور خون دریافت می کند. این در شرایطی است که یک پنجم جمعیت برخوردار کشور در تهران هستند و بنابراین این امکان وجود دارد با برنامه ریزی درست علاوه بر تأمین خون مورد نیاز تهران به دیگر نقاط کشور هم خون ارسال شود.
او همینطور اظهار نمود: اقدامی که باید صورت گیرد این است که با تبلیغات و اطلاع رسانی درست مشارکت مستمر و همگانی شهروندان در این حوزه را فراهم نماییم و فرهنگ صحیح اهدای خون تنها مختص ماه رمضان و رخدادن حوادث نباشد. گویی که مردم ما نشان دادند در این موضوعات همواره پیشگام هستند. حضور توده مردم در حوادث جهت کمک به هموطنان نشان داده است که مردم روحیه نوع دوستی دارند اما ما باید توان بهره برداری از این روحیه را داشته باشیم.
صادقی با تکیه بر این امر که در اشاعه فرهنگ اهدای خون باید از ظرفیت شوراهای سراسر کشور استفاده شود، اظهار داشت: شوراهای سراسر کشور بالغ بر ۱۲۸ هزار نفر می شوند و از این تعداد ۱۲۳ هزار نفر شوراهای روستا هستند و ظرفیتی است که در این حوزه به کار گرفته نشده البته شاید تصور از روستا مناطق دور افتاده باشد؛ اما در همین شهرستان تهران ما ۷۹ شورای روستا و بخش داریم که میتوان از این ظرفیت های بزرگ برای ترویج فرهنگ اهدای خون بهره برد.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: خوشبختانه همکاران ما در شهرداری تهران نیروهای انقلابی هستند و نشان دادند هر جا احتیاج به توسعه شهر است حرف اول را می زنند.

صادقی اظهار داشت: باید در سطوح شوراهای شهرستان، شهر و شورایعالی استان ها همکاری مشترکی در زمینه انتقال خون تعریف شود تا بتوانیم در این حوزه سرمایه گذاری بزرگی انجام دهیم.
طبق گزارش دفتر این عضو شورای شهر تهران، در این نشست همینطور محمدرضا مهدیزاده مدیر کل انتقال خون استان تهران هم با تکیه بر توسعه مراکز اهدای خون اظهار داشت: مردم ایران تنها کشوری در منطقه هستند که ۱۰۰ درصد اهدای خون داوطلبانه دارند.

وی ادامه داد: راه اندازی مجدد مرکز اهدای خون شهدای چیذر در جهت سیاست های عدالت محور دولت بوده و امیدواریم با همکاری مدیریت شهری و مشارکت شهروندان شاهد توسعه این مراکز و در نهایت تأمین خون مورد نیاز کشور باشیم.1401/03/08
14:36:49
0.0 / 5
254
تگهای خبر: بیماری , سلامت , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی