محققان می گویند؛

خواب خوب شبانه به سالهای عمر می افزاید

خواب خوب شبانه به سالهای عمر می افزاید

دکتر ایزی: یک مطالعه جدید نشان میدهد که داشتن خواب خوب شبانه ممکنست مزایای طولانی مدت داشته باشد؛ حتی طول عمر را بیشتر می کند.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دریافتند جوانانی که عادات خواب بهتری دارند، کمتر احتمال دارد زودتر بمیرند. حدود ۸ درصد از مرگ و میرها بهر دلیلی را می توان به الگوهای خواب نامناسب نسبت داد.
دکتر «فرانک کیان»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشکده پزشکی هاروارد، اظهار داشت: «ما دریافتیم هر چه خواب بهتر باشد، محافظت بیشتری در مقابل مرگ سریع به هر علتی، همچون بیماری قلبی، ایجاد می شود.»
کیان در ادامه اضافه کرد: «این یافته ها تاکید می کند که فقط داشتن ساعات کافی خواب کافی نیست. شما واقعاً باید خواب آرام داشته باشید و مشکل زیادی برای به خواب رفتن و خوابیدن نداشته باشید.»
محققان عادت خواب خوب را بدین ترتیب تعریف می کنند: خواب هفت تا هشت ساعت در شب؛ داشتن مشکل در به خواب رفتن یا خواب ماندن کمتر از دو بار در هفته؛ عدم استفاده از هیچ نوع داروی خوابی، و احساس استراحت خوب در هنگام بیدار شدن حداقل پنج روز در هفته.
کیان می گوید: «اگر افراد همه این رفتارهای خواب ایده آل را داشته باشند، احیانا عمر طولانی تری خواهند داشت. بنابراین، اگر بتوانیم خواب را بطور کلی بهبود بخشیم، و شناسایی اختلالات خواب از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ممکنست بتوانیم از تعدادی از این مرگ های زودرس جلوگیری نماییم.»
برای این مطالعه، پژوهشگران از داده های بیش از ۱۷۲۰۰۰ نفر (متوسط سن: ۵۰) استفاده کردند که قسمتی از یک نظرسنجی بهداشتی سراسری بین سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ بودند. پژوهشگران هر فرد را حدودا ۴.۳ سال تحت نظر داشتند.
بیش از ۸۶۰۰ نفر از پاسخ دهندگان نظرسنجی جان خودرا از دست دادند: ۳۰ درصد از بیماری قلبی؛ ۲۴ درصد از سرطان و ۴۶ درصد از علل دیگر.
در مقایسه با افرادی که شاخصهای خواب خوب شأن صفر تا یک بود، شرکت کنندگان دارای هر پنج عامل مفید خواب ۳۰ درصد کمتر احتمال داشت بهر دلیلی بمیرند. ۲۱ درصد کمتر احتمال دارد که در اثر بیماری قلبی جان خودرا از دست بدهند. احتمال مرگ ناشی از سرطان ۱۹ درصد کمتر است. همین طور پژوهشگران دریافتند که احتمال مرگ به دلیلهای دیگر ۴۰ درصد کمتر است.
امید به زندگی برای مردان ۴.۷ سال بیشتر و برای بانوانی که هر پنج معیار خواب باکیفیت را داشتند، ۲.۴ سال بیش از آنهایی بود که هیچ یا فقط یک مورد را داشتند.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

1401/12/09
12:40:22
5.0 / 5
880
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی