محققان پی بردند؛

رشد بیش از اندازه مغز می تواند در اوتیسم نقش داشته باشد

رشد بیش از اندازه مغز می تواند در اوتیسم نقش داشته باشد

دکتر ایزی: یک مطالعه جدید نشان میدهد که اشکال شدید اوتیسم می تواند با رشد بیش از اندازه لایه بیرونی مغز که در دوران حاملگی کودک در رحم آغاز می شود، ارتباط داشته باشد.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران اخیراً گزارش کردند که کودکان نوپا مبتلا به اوتیسم دارای قشر مغزی که اغلب به عنوان ماده خاکستری شناخته می شود، هستند که حدودا ۴۰٪ بزرگ تر از کودکان بدون این اختلال رشد است.
علاوه بر این، هر چه اندازه ماده خاکستری کودک نوپا بزرگ تر باشد، علایم اجتماعی و زبانی آنها در مراحل بعدی زندگی شدیدتر می شود.
«آلیسون موتری»، محقق و مدیر برنامه سلول های بنیادی در دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: «هرچه مغز بزرگ تر باشد، لزوماً بهتر نیست.»
موتری در نشریه خبری دانشگاه اشاره کرد: «نتایج نشان میدهد که در کودکان نوپا مبتلا به اوتیسم، سلول های بیشتر و گاهی نورون های بیشتری وجود دارد و این همیشه بهترین نیست».
یکی از معماهای ادامه دار اوتیسم این است که چرا تعدادی از کودکان مبتلا به این اختلال علایم عمیقی مانند تأخیر در رشد، کشمکش های اجتماعی و ناتوانی در صحبت کردن را تجربه می کنند، در صورتیکه برخی دیگر علایم خفیف تری دارند که با گذشت زمان بهبود می یابند.
برای این مطالعه، پژوهشگران از سلول های بنیادی خون ۱۰ کودک نوپا در سنین ۱ تا ۴ سال برای ایجاد ارگانوئیدهای قشر مغز استفاده کردند- مدلهای سه بعدی از قشر کودکان، که بوسیله کشت سلولی آزمایشگاهی به وجود آمده اند.
به گفته پژوهشگران، ماده خاکستری قشر بیرونی مغز را می پوشاند. ده ها میلیارد سلول عصبی را در خود جای داده و مسئول عملکردهای اساسی مانند هوشیاری، تفکر، استدلال، یادگیری، حافظه، احساسات و حواس است.
آنها این ارگانوئیدها را با سایر ارگانوئیدهای تولید شده از سلول های بنیادی شش کودک نوپا بدون اوتیسم مقایسه کردند.
محققان گزارش می دهند که ارگانوئیدهای همه کودکان مبتلا به اوتیسم، صرف نظر از شدت، حدودا سه برابر سریع تر از کودکان بدون اوتیسم رشد کردند.
برخی از بزرگترین ارگانوئیدهای مغز- همچون کودکان مبتلا به شدیدترین موارد اوتیسم- هم تشکیل سریع نورون ها را تجربه کردند.
هر چه اوتیسم کودک نوپا شدیدتر باشد، ارگانوئید آنها سریع تر رشد می کند، که گاهی اوقات به حدی می رسد که نورون های زیادی ایجاد می شود.
محققان دریافتند که اندازه ارگانوئید قشری کودک نوپا که در لابراتوار رشد می کند با ساختار مغز بزرگ تری که در اسکن های MRI مشاهده می شود، مطابقت دارد.
علاوه بر این، کودکان نوپا با ارگانوئیدهای قشر بیش از اندازه بزرگ شده در مقایسه با کودکان بدون اوتیسم، حجم بیش از حد معمول در مناطق اجتماعی، زبانی و حسی مغز داشتند.
اکنون که پژوهشگران ثابت کرده اند که رشد بیش از اندازه مغز در رحم رخ می دهد، امیدوارند که بطور دقیق علت این اتفاق را مشخص کنند. بعد از کشف آن، درمانی که ممکنست علایم اوتیسم را کم کند امکان پذیر می شود.


منبع:

1403/03/20
09:37:07
5.0 / 5
79
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی