برای نخستین بار در كشور

صفحه گرم شونده شیشه ای در البرزساخته شد

صفحه گرم شونده شیشه ای در البرزساخته شد

دكتر ایزی: كرج-برای اولین بار در كشور دستگاه صفحه گرم شونده شیشه ای مورد استفاده در آزمایشگاه ها و مراكز انتقال جنین، توسط عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی درالبرز ساخته شد.


به گزارش دكتر ایزی به نقل از ایرنا، سازنده صفحه گرم شونده شیشه ای روز شنبه در تشریح این دستاورد علمی به خبرنگاران
گفت: بعد از تشكیل رویان یعنی مرحله پیش از شكل گیری جنین، اقداماتی در شرایط آزمایشگاه هایی
در مراكز باروری و ناباروری و تحقیقاتی بر روی رویان انجام می گردد.
نوید داداش پور دواچی اضافه كرد: در این وضعیت، حفظ دمای بهینه محیط به هنگام كار با رویان در زیر میكروسكوپ مهم ترین موضوعی است كه باید رعایت شود.
وی با اشاره به اینكه رویان به مواد غذایی، PH محیط كشت و دمای محیط بسیار حساس است، تصریح كرد: 2 عامل ماده غذایی و PH توسط محیط كشت تامین می گردد اما حفظ دمای بهینه محیط در شرایطی كه بخواهیم رویان را زیر میكروسكوپ ارزیابی نماییم مساله مهمی است چونكه ارزیابی ها زمان بر بوده و این فاصله زمانی به سردشدن رویان و مرگ آن منجر خواهد شد.
داداش پور دواچی اضافه كرد: برای كنترل این فرآیند یعنی جلوگیری از سرد شدن رویان و ارزیابی زیر میكروسكوپ از صفحه گروم شونده شیشه ای استفاده می گردد.
وی افزود: صفحه گرم شونده شیشه ای به دلیل شفافیت، قادر به عبور نور از زیر میكروسكوپ و مشاهده رویان با استفاده از عدسی میكروسكوپ است و ضمن جلوگیری از سرد شدن رویان، امكان ارزیابی آن را برای محقق به صورت دقیق زیر میكروسكوپ فراهم می آورد.
داداش پور داوچی اظهار داشت: هم اكنون تنها چند كشور قادر به تولید این صفحه هستند، نمونه ژاپنی این وسیله تا قبل از نوسانات ارزی به قیمت 15 میلیون تومان خریداری می شد اما قیمت آن اكنون حدود 110 میلیون تومان افزایش یافته است.
وی افزود: جنس بسیار حساس و شكننده، استفاده از پوشش سمی اكسید ایندیوم با عوارضی همچون سرطان، نازایی، مشكلات كبد، كلیه، قلب، زمان طولانی برای رسیدن به دمای بهینه، سختی واردات و مشكلات زیست محیطی از دیگر اشكال های نمونه خارجی این وسیله در كنار گران بودن آن است.
عضو هیات علمی موسسه رازی در مورد خصوصیت های صفحه گرم شونده شیشه ای ساخت داخل تصریح كرد: در این صفحه از پلكسی گلاس استفاده شده كه نشكن است، اكسید ایندیوم برای پوشش صفحه به كار برده نشده ازاین رو سمی نبوده و مشكلات زیست محیطی به دنبال ندارد، زمان رسیدن به دمای بهینه بسیار كوتاه بوده و تولید آن بسیار ارزان و حدود یك میلیون تومان است.
داداش پوردواچی اضافه كرد: این وسیله در 3 سایز مختلف تولید شده و رسیدن به دمای بهینه متناسب با سایر مورد نظر فقط بین 3 تا 10 دقیقه طول می كشد این در شرایطی است كه در نمونه ژاپنی این زمان به 2 ساعت می رسد و همین امر باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان می گردد كه برای كار در آزمایشگاه مبحث مهمی است.
سازنده صفحه گرم شونده شیشه ای با اشاره به اینكه دانش فنی این وسیله كاملا بومی بوده و با رفع معایب نمونه خارجی تولید شده تصریح كرد: این وسیله برای تمام آزمایشگاه هایی كه با سلول زنده خارج از انكوباتور كار می كنند لازم است چونكه عملكرد سلول زنده خارج از دمای انكوباتور در طولانی مدت پایین آمده و در نتایج انحراف پیش می آید.
این محقق با اشاره به اینكه خیلی از آزمایشگاه ها به دلیل گرانی این وسیله، از بخاری های برقی با تابش مادون قرمز استفاده می نمایند اظهار داشت: به كار بردن این بخاری ها بسیار خطرناك می باشد چونكه به دمای بوجود آمده برای بررسی نمونه نمی توان اعتماد كرد كه آیا دما بهینه است یا خیر.
داداش پور دواچی با اشاره به قابلیت گرم شوندگی این صفحه شیشه ای تا دمای 150 درجه سانتی گراد اضافه كرد: این خصوصیت برای فعالیت های غیربیولوژیك مانند رنگ آمیزی یا فعالیت های در رابطه با صنعت نانو به كار می رود كه مزیت دیگر این وسیله آزمایشگاهی به حساب می آید.
وی در ادامه با اشاره به اینكه دانش تولید خیلی از دستگاه ها وابزارهای وارداتی در كشور وجود دارد اما به دلیل گسیختگی ارتباط بین دانشجویان و متخصصان رشته های فنی و مهندسی با بیولوژیست ها، نیازهای كشور ناشناخته مانده اظهار داشت: هدف ما تولید تعامل و ارتباط بین 2 گروه است تا با كمك ظرفیت های موجود، نسبت به ساخت سایر دستگاه ها ورود نماییم.
6156/ 6155


1397/06/05
13:59:23
5.0 / 5
4541
تگهای خبر: آزمایشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی