تحریك الكتریكی مغز با ابزاری به اندازه چوب كبریت

تحریك الكتریكی مغز با ابزاری به اندازه چوب كبریت

دكتر ایزی: محققان دانشگاه ملبورن یك دستگاه محرك الكتریكی مغز موسوم بهStentrode ساختند كه به اندازه یك چوب كبریت بوده و از راه رگ های خونی به مغز دسترسی می یابد. این روش در كاهش عوارض پاركینسون و صرع بسیار موثر است.


به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ابزار مسیر جدیدی را برای تحریك الكتریكی مغز بدون استفاده از روش های تهاجمی فعلی در اختیار می گذارد. تحریك الكتریكی عمیق مغز (DBS) یك روش موثر برای كاهش عوارض پاركینسون و صرع است كه از راه سوراخ كردن جمجمه و وارد كردن الكترودهایی به بخش های مختلف مغز انجام میگردد. این شیوه بسیار تهاجمی بوده و دارای عوارض جانبی متعددی است.
اما روش جدید محققان استرالیایی نیاز به جراحی باز مغز را برای تحریك الكتریكی آن از بین می برد و این امر مزیت قابل توجهی باری بیماران شمرده می شود. این شیوه خطر عفونت را از بین می برد و طول دوره بستری شدن در بیمارستان را می كاهد. همین طور از آنجائیكه در این شیوه وسیله مورد استفاده برای تحریك الكتریكی مغز درون رگ خونی قرار دارد، هیچ تماس مستقیمی با مغز ندارد.
دستگاه Stentrode متشكل از یك میكروسیم و یك میكروكاتتر است كه از راه یك سوراخ كوچك در گردن وارد رگ خونی میگردد. این وسیله با استفاده از اشعه X به موقعیت موردنظر در قشر حركتی مغز هدایت میگردد.
سپس محققان الكترودهای مختلفی را كه روی Stentrode قرار دارند به صورت بی سیم فعال می كنند تا نورون های موجود در بخش های مختلف قشر حركتی مغز را تحریك كنند.
محققان در آزمایشات اولیه، این وسیله را در رگ های موجود در قشر حركتی مغز گوسفند به كار گرفتند و كاركرد آنرا با روش های متداول تحریك الكتریكی مغز مقایسه كردند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد كه ابزار Stentrode قادر می باشد بخش هایی از مغز را كه با حركات خاص عضلات همچون یكی از پاها یا لب پایین ارتباط دارند، به صورت مستقل از سایر بخش های مغز تحریك كند.
به گفته محققان ابزار Stentrode علاوه بر تحریك مغز قادر می باشد سیگنال های الكتریكی مغزی را باز دریافت كرده و تحت نظارت قرار دهد. این قابلیت یك مسیر ارتباطی دو طرفه با مغز به وجود می آورد كه امكان تعامل مغز با اندام های مصنوعی را به گونه ای متفاوت در اختیار می گذارد. در واقع با استفاده از این قابلیت، اندام های مصنوعی علاوه بر لمس كردن محیط، می توانند آنرا احساس كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature biotechnology انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/09/15
13:08:17
5.0 / 5
4358
تگهای خبر: جراحی , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی