محققان می گویند؛

لثه های سالم به مفهوم عوارض کمتر پس از حمله قلبی

لثه های سالم به مفهوم عوارض کمتر پس از حمله قلبی

دکتر ایزی: در صورتیکه تصور می شود مراقبت های دندانی و پزشکی مرتبط هستند، پژوهشگران تعجب کردند که چقدر مراقبت از دهان بر یک بیماری جدی قلبی تاثیر دارد.به گزارش دکتر ایزی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، تیمی از پژوهشگران دانشگاه میشیگان بیش از ۲۰۰۰ بیمار را که در سال ۲۰۱۷ گرفتار حمله قلبی شده بودند مورد مطالعه قرار دادند. این بیماران بین سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ مراقبت های پریودنتال یا تمیز کردن دندان ها را دریافت کرده بودند یا هیچ مراقبتی از دهان نداشتند.
این مطالعه نشان داد افرادی که هیچ مراقبت دندانی نداشتند، طولانی ترین مدت بستری شدن در بیمارستان را بعد از حمله قلبی داشتند. در همین حال، بیمارانی که مراقبت های پریودنتال منظم دریافت نمودند، کوتاه ترین مدت بستری در بیمارستان و تعداد مراجعات پیگیری بیشتری را در ماه آتی داشتند.
دکتر «رامش نالیا»، یکی از نویسندگان این مطالعه، اظهار داشت: «نتایج ما نشان میدهد که سلامت پزشکی و دندان ارتباط نزدیکی با هم دارند. مطالعات زیادی نشان میدهد که انجام اقدامات پزشکی بدون توجه دقیق به سلامت دهان بیمار اشتباه است.»
بر اساس این مطالعه، تفاوت آماری مدلول داری بین گروهی که مراقبت و تمیز کردن لثه را دریافت نمودند در مقایسه با گروهی که مراقبت از دندان نداشتند، وجود نداشت.
در حالی که این مطالعه رابطه علت و معلولی بین بیماری لثه و بیماری قلبی نشان نداد، اما این نوع تحقیقات به درک مرتبط بودن سلامت دهان و دندان و سلامت کلی اهمیت می دهد.
نالیا اظهار داشت: «ارتباط بهتر بین تیم های پزشکی و دندانپزشکی می تواند مداخله سریع را برای تضمین سلامت دهان و دندان در بیمارانی که عوامل خطر بیماری قلبی دارند، افزایش دهد.»


منبع:

1401/06/31
18:09:05
0.0 / 5
186
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دانشگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی