آنفلوآنزا هم مزمن می شود

آنفلوآنزا هم مزمن می شود

پزشکان در یک مطالعه جدید تایید کردند که مبتلایان به آنفلوآنزا هم می توانند علایم طولانی مدتی شبیه به بیماری کووید مزمن داشته باشند.


به گزارش دکتر ایزی به نقل از ایسنا، متخصصان علوم پزشکیِ دانشگاه آکسفورد پرونده پزشکی و درحال به روزشدنِ بیماران مبتلا به این دو ویروس را تجزیه و تحلیل کردند.
هر دو گروه با بیشتر از ۱۰۰ هزار شرکت کننده در هر کدام، بیمارانی را شامل می شد که سه تا شش ماه بعد از عفونت اولیه هنوز دنبال درمان بودند. علایم مزمن در هر دو بیماری تنفس غیرطبیعی، خستگی و سردرد بوده است.
پروفسور پل هریسون، یکی از متخصصان ارشد این مطالعه می گوید: خیلی از ما که آنفلوآنزا گرفته ایم می دانیم که همیشه به همان سرعتی که امیدوار بودیم یا انتظار داشتیم، خوب نمی شویم.
باآنکه نشانه هایی وجود دارد در خصوص این که بیماران مبتلا به کووید مزمن بیشتر به مشکلات و علایم طولانی مدت گرفتار می شوند، با این وجود اختلاف نسبتا اندکی بین طولانی شدن علایم این دو بیماری در افراد مبتلا مشاهده شد.
در این آزمایش ها مشخص شد که حدود ۴۲ درصد از بیماران مبتلا به کووید هنوز سه ماه بعد، نشانه های آنرا دارند و در مقایسه، این رقم برای گروه مبتلا به آنفلوآنزا ۳۰ درصد بوده است.
هرچند آمار بالاتر در بیماران مبتلا به کووید می تواند معلول این حقیقت هم باشد که مردم به علت ترس بیشتر از این بیماری، احیانا بیشتر به دنبال مراقبت از نتایج طولانی مدت آن هستند.
متخصصان همینطور تاکید کرده اند این مطالعه که در مجله «پلاس مدیسین» (PLOS Medicine) انتشار یافته، شدت علایم مزمن برای این دو بیماری را تجزیه و تحلیل نکرده است.
به گزارش ایندیپندنت، با این وجود آنها می گویند: درباره این مورد که افراد مبتلا به کووید شدید، احیانا بیشتر به مشکلات طولانی ناتوان کننده گرفتار می شوند، شواهد فزاینده ای وجود دارد.
متخصصان به این نتیجه رسیدند که درباره هر دو ویروس تحقیقات بیشتری نیاز است و معتقدند که احیانا پیش از این، علایم طولانی مدت آنفلوآنزا نادیده گرفته شده است.
منبع:

1400/07/27
09:40:50
0.0 / 5
276
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان دكتر ایزی

دکتر ایزی Drez.ir

تگهای دكتر ایزی

drez.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دكتر ایزی محفوظ است

Dr EZ دكتر ایزی

پاسخ به سوالات پزشکی